Do Bielska wraca coraz więcej Polaków… O możliwościach związanych ze zwrotem podatku za pracę za granicą rozmawiamy z Janem Kasperkiem – właścicielem biura rachunkowego

Brak komentarzy

Coraz lepsza kondycja polskiej gospodarki sprawa, że coraz więcej rodaków decyduje się na powrót z emigracji – i Bielsko nie jest tu żadnym wyjątkiem. Ale decydując się na powrót, możemy ubiegać się też o zwrot podatku z zagranicy. Zwykle nie są to małe kwoty, więc jest o co walczyć. O tym co należy wiedzieć o takich zwrotach, rozmawiamy z Janem Kasperkiem – właścicielem biura rachunkowego.

Kto w ogóle ma prawo do zwrotu podatku za pracę za granicą?

Odpowiedź jest bardzo prosta – każdy kto pracował za granicą i robił to legalnie. Ogółem szacuje się, że na taki zwrot może liczyć około 1,5 miliona Polaków.

Zatem na jakie pieniądze można liczyć?

Wszystko zależy oczywiście od kraju oraz od wykonywanej. Na przykład szacuje się, że w Niemczech średnio zwrot za trzy miesiące wynosi nawet 700 euro. Na podobne kwoty – chociaż oczywiście już w funtach – można liczyć z Wielkiej Brytanii. Zdarzają się i przypadki zwrotów na kilkadziesiąt tysięcy złotych, choć nie zdarza się to zbyt często. Tak czy inaczej – są to naprawdę niemałe sumy i można nimi naprawdę nieźle podreperować budżet.

Jeśli się ma oczywiście odpowiednie dokumenty, potwierdzające pracę w danym kraju…

Zazwyczaj zwroty są dokonywane na podstawie rozliczeń okresowych – właściwie w każdym unijnym kraju wyglądają one dość podobnie. To dokument, który informuje ile dany pracownik zarabiał i ile przeznaczano na zaliczkę na podatek.

A co jeśli nie mamy takiego dokumentu?

To pracodawca musi nam dostarczyć kartę podatkową. Co ciekawe, możemy o nią poprosić także, gdy już wróciliśmy do kraju. Dokument przyjdzie do nas drogą pocztową i tam powinny się też znaleźć dane, które pozwolą nam uzyskać zwrot.

Czy można dostać zwrot tylko jeśli właśnie zakończyło się pracę za granicą?

Absolutnie nie! Nawet jeśli zakończyliśmy taką pracę dobrych kilka lat temu, to ciągle możemy starać się o zwrot! Warunkiem są zawsze odpowiednie dokumenty, dlatego warto je trzymać.

Załóżmy jednak, że nie możemy znaleźć tych dokumentów. Czy pieniądze w takim przypadku przepadają?

Zawsze brak papierów komplikuje cały proces, ale wcale to nie znaczy, że musimy zapomnieć o zwrocie. Jeśli mamy pewność, że wszystkie podatki były opłacone, to trzeba podać u fiskusa jak najwięcej danych, które potwierdzą nasze zatrudnienie. Czyli przede wszystkim dane pracodawcy, stanowisko oraz okres pracy. Na pewno figurujemy w odpowiednich rejestrach, więc pole do manewru jest – i to spore. Ale zasada jest taka – im więcej dokumentów możemy przedstawić, tym szybciej i łatwiej powinniśmy uzyskać zwrot.

Z tego co Pan mówi, to uzyskanie takich pieniędzy nie jest specjalnie skomplikowane. Pojawia się więc pytanie po co korzystać z usług biur rachunkowych?

Jeżeli ktoś sobie z tym jest w stanie poradzić samemu, to oczywiście do tego zachęcam. Jest to jednak dość czasochłonne – korespondencja z obcymi urzędami skarbowymi wymaga wiele czasu i uwagi. Do tego bardzo łatwo o błąd. Nic więc dziwnego, że zdecydowania większość osób decyduje się korzystać z naszych usług. A nie są one zbyt drogie – zazwyczaj obsługa uzyskania zwrotu kosztuje u nas około 150 złotych.

Dziękuję za rozmowę!

Wywiad przeprowadzono wspólnie z firmą tax-pol.pl dzięki której możesz otrzymać zwrot podatku z Holandii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!