Zakup mieszkania to nie jest wcale łatwy i szybki proces. Trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii, ponieważ to często transakcja życia. Nasi eksperci podpowiadają, jak kupić pierwsze w życiu mieszkanie i nie żałować.

Mimo że rząd coraz silniej lansuje program „Mieszkanie Plus”, wielu Polaków przedkłada zakup mieszkania na własność nad jego wynajmowaniem. Potwierdza to sukces kończącego się właśnie programu „Mieszkanie dla Młodych”, który ułatwiał zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego. Jak wynika z informacji agencji Newseria, która powołuje się na Eurostat, tylko 5% Polaków wynajmuje mieszkanie, natomiast 80% lokali mieszkalnych stanowi własność prywatną w naszym kraju. To całkiem przeciwny trend, jaki dominuje w Europie. Na przykład w Niemczech mieszkania wynajmuje ponad 40% obywateli, w Szwajcarii – prawie 50%, a średnia dla całej Unii Europejskiej to 19,7%. Skoro przedkładamy mieszkania na własność nad ich wynajmowaniem, warto się zastanowić, jak kupić mieszkanie korzystnie.

Kiedy najlepiej kupić pierwsze mieszkanie?

Zakup pierwszego mieszkania powinien być przemyślaną decyzją, a nie przypadkiem, czy wynikiem mody. Kiedy warto zdecydować się na własne mieszkanie?

– Najlepiej, gdy spełnionych jest kilka ważnych warunków. Przede wszystkim warto zdecydować się na zakup mieszkania, gdy nasza sytuacja życiowa jest stabilna, gdy mamy dobrą pracę, a perspektywa zatrudnienia na danym stanowisku jest realna przez następnych kilka, kilkanaście lat – podkreśla specjalista ds. nieruchomości z portalu KtoryEkspert.pl. – Idealnym momentem na zakup mieszkania byłoby sytuacja, gdy dysponujemy odpowiednim zasobem gotówki, aby nie zaciągać kredytu, ale to nie zawsze jest możliwe. Może się także okazać, że zakup mieszkania jest niezbędny, ponieważ powiększa się nasza rodzina. Dobrym momentem na taką transakcję może być także fakt znalezienia odpowiedniej nieruchomości w atrakcyjnej lokalizacji i w korzystnej cenie – dodaje przedstawiciel Home Broker.

Analiza potrzeb

Gdy dojdziemy do wniosku, że nadszedł właściwy moment na zakup własnego mieszkania, trzeba się jeszcze zastanowić, jakiego lokalu tak naprawdę potrzebujemy. To oznacza, że trzeba dokonać analizy potrzeb. Należy wziąć pod uwagę wiele różnych aspektów. Przede wszystkim istotna jest kwestia finansowa – na jak duże mieszkanie będzie nas stać. Wielkość mieszkania powinna także być uzależniona od tego, ile osób będzie w nim mieszkało, a także, czy w przyszłości planujemy powiększenie naszej rodziny. Ważna jest oczywiście lokalizacja. Analizując jednak miejsce, w którym chcemy zamieszkać, nie można się kierować tylko tym, czy będziemy mieli blisko do pracy. Pracodawca może się przecież zmienić, a my pozostaniemy z mieszkaniem. Dlatego lepiej sprawdzić, czy dana lokalizacja ma dobre połączenia komunikacyjne z innymi częściami miasta, zwrócić uwagę na infrastrukturę w okolicy (sklepy, parkingi, szkoły itp.) oraz czy nie ma w pobliżu ruchliwej drogi, gdy przeszkadza nam hałas. W ten sposób można analizować wiele różnych aspektów, jak na przykład ilość pokoi, piętro, na którym będzie znajdowało się mieszkanie, dostępne miejsca parkingowe, piwnica itd.

Ważne pytania do dewelopera

Gdy wiemy już, jakiego mieszkania poszukujemy, należy przejrzeć oferty różnych deweloperów. Każdy z nich będzie oczywiście zachwalał swoje mieszkania, ale do sprawy trzeba spróbować podejść na chłodno. Warto poprosić dewelopera o prospekt informacyjny. Mamy do tego prawo, a taki prospekt zawiera wiele istotnych informacji (np. szczegóły na temat aktualnej inwestycji, doświadczenie dewelopera, wcześniejsze inwestycje itp.) – mówi Jan Augustynowski z portalu InvestMap.pl. Warto także dowiedzieć się jeszcze przed podpisaniem umowy, jakie zabezpieczenia proponuje deweloper na wypadek opóźnień w realizacji inwestycji. Najczęściej zapisywane w umowach są kary umowne, które dopingują firmę do dotrzymywania terminów. Warto także zapytać o obowiązkowy rachunek powierniczy, a także o to, jakie metody finansowania zakupu proponuje deweloper.

Finansowanie zakupu

Kwestia finansowania ma kluczową rolę w procesie poszukiwania nowego mieszkania.

– Niektórzy deweloperzy proponują różne rozwiązania kredytowe powiązane z ich ofertą. Należy jednak dokładnie zapoznać się z ich warunkami i zastanowić się, czy rzeczywiście nam odpowiadają – mówi ekspert Open Finance. – Kredytu możemy także szukać bezpośrednio w bankach. Tutaj warto zapoznać się z różnymi ofertami. Najwygodniej jest skorzystać z usług doradcy kredytowego, który zaproponuje nam najkorzystniejsze rozwiązania kredytowe. Zanim zdecydujemy się na kredyt mieszkaniowy, najlepiej spłacić inne kredyty, żeby zwiększyć zdolność kredytową – dodaje ekspert Open Finance.

Kupowanie mieszkania na rynku wtórnym

Gdy jednak nie uda nam się zdobyć odpowiednich środków na zakup nowego mieszkania, warto zastanowić się nad transakcją na rynku wtórnym. Tutaj jednak trzeba być szczególnie ostrożnym. Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić, kto jest właścicielem mieszkania w księdze wieczystej. Gdy jej brak, właściciel powinien przedstawić odpowiednie zaświadczenie. Należy upewnić się, czy mieszkanie nie jest obciążone prawem dożywocia, czy nie są w nim zameldowane jakieś dodatkowe osoby poza właścicielem. Najlepiej zażądać od sprzedającego odpowiedniego zaświadczenia. Inne zaświadczenie powinno potwierdzać brak zaległości w czynszu i opłatach za media.

Z zakupu mieszkania będziemy zadowoleni, gdy spełni ono nasze oczekiwania, a przy okazji nie nadszarpnie znacznie naszego domowego budżetu. Dobre przygotowanie się do takiej transakcji ma tutaj kluczowe znaczenie i warto poświęcić mu odpowiednią ilość czasu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!