Administracja podatkowa coraz szerzej zachęca do skorzystania z tak zwanych e-PITów, czyli elektronicznych e-deklaracji, umożliwiających przygotowanie oraz złożenie indywidualnych zeznań podatkowych, w elektronicznej formule online. Dlaczego zmiany i reforma e-administracji jest tak ważna? Jakie ma założenia? I co zostało już usprawnione?

E-administracja w 2018 roku

Wprowadzenie e-deklaracji umożliwiło podatnikom wygodną pracę na własnym komputerze i przesłanie jej za pomocą sieci Internet bezpośrednio do organów skarbowych, bez konieczności wizyty w urzędzie. W tym roku Ministerstwo Finansów jeszcze mocniej promowało tę formę rozliczeń. W ramach rozliczenia deklaracji podatkowych za poprzedni, 2017 rok, Ministerstwo uruchomiło akcję informacyjną “Szybki PIT”, która rozpoczęła się 1 marca i zakończyła 20 kwietnia. Na terenie całej Polski udostępniono specjalne punkty rozliczeń, gdzie można było rozliczyć swój PIT. Z tej opcji skorzystało ponad 15 tysięcy osób. W kwietniu, uruchomione zostały specjalne dodatkowe siły ekspertów od podatków dochodowych, którzy odpowiedzieli na wiele pytań dotyczących rozliczeń, ulg oraz działalności gospodarczej. Dla osób bardziej tradycyjnych, podobna możliwość uzyskania porady została udostępniona w urzędach skarbowych. W placówkach US stanęły również specjalne stanowiska do wysłania deklaracjie-PIT. Na stronie www.szybkiPIT.pl znalazły się dodatkowe informacje, instrukcje, broszury i formularze pomagające oraz wymagane do złożenia deklaracji. Przez ostatnie dni możliwości składania deklaracji (koniec kwietnia), organy podatkowe (tutaj urzędy skarbowe) specjalnie pracowały dłużej. Szybki PIT dostępny był nawet w social mediach przez Facebooka.

E-administracja cele i założenia

Sklep SzybkiFejm - kampanie social mediaMożliwość rozliczenia deklaracji przez Internet, to nie tyko wygoda dla podatników. To również przemyślana strategia unowocześniania administracji podatkowej w Polsce. Jednym z największych problemów urzędów, była do tej pory zbyt mała liczba pracowników, niezbędnych do odbierania, weryfikacji, przetwarzania oraz katalogowania deklaracji podatkowych. Z założenia, w dużej części była to praca odtwórcza lub typowo administracyjna, w sensie odbioru, wprowadzenia danych do systemu lub katalogów, a następnie opisania i magazynowania czy archiwizacji. Dzięki wprowadzeniu e-deklaracji, część weryfikacji może zostać przeprowadzona automatycznie przez komputery, tak aby pracownicy mogli skupić się na pracy merytorycznej. Jednocześnie, przechowywanie formularzy w wersji elektronicznej jest dużo wygodniejsze i nie wymaga dużego zaplecza archiwizacyjnego. Celem nadrzędnym było jednak skrócenie postępowań sprawdzających i kontrolnych, które miały przede wszystkim skutkować szybszym wykrywaniem nieprawidłowości. Dzięki pomocy komputerów oraz sprawniejszej wymianie dokumentów przez Internet, ustawodawca chce zlikwidować zjawiska takie jak np. luki podatkowe.

Osiągnięcia i plany

Jak widać, e-PITy powstały zarówno z myślą o podatnikach jak i o całej administracji podatkowej. Z rozszerzającego się grona użytkowników (w 2018 roku ponad 11 milionów podatników skorzystało z e-deklaracji) można wnioskować, że pomysł został dobrze przyjęty i faktycznie tę reformę można nazwać sukcesem. Ministerstwo apeluje i zachęca niezdecydowanych by spróbowali skorzystać z e-deklaracji, ułatwiając tym samym swoją pracę oraz działanie urzędników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!