Szybko rozwijające się społeczeństwo cyfrowe / elektroniczne wymaga dzisiaj tego, aby prawie wszystkie organizacje utworzyły i dbały o swoją cyfrową obecność w internecie w celu zapewnienia rentowności i ciągłego wzrostu tej organizacji. Oznacza to, że nawet przedsiębiorcy i właściciele firm, którzy mają niewielką lub żadną znajomość technologii informacyjnych, muszą jednocześnie patrzeć na narzędzia do zarządzania serwerami lub usługami IT, tworząc wirtualną obecność firmy. Dzisiaj porozmawiamy na ten temat z Panem Tomaszem Rudnickim – właścicielem firmy IT z Bielska-Białej.

Red: Panie Tomku, dziękuję, że zgodził się Pan na rozmowę.

P.Rudnicki: Żaden problem – dobrze wiem, że w związku z tym, że tak wiele przedsiębiorców jest bez wiedzy informatycznej, odpowiedzialność spada na nas, aby wykształcić osoby, które znajdują się w tym dylemacie na temat zarządzania serwerem, dlatego chętnie naprowadzę na te dobre wybory.

Red: Od czego więc wypadłoby zacząć?

P.Rudnicki: Najlepszym początkiem byłoby po prostu zdefiniowanie, że zarządzanie serwerami jest utrzymaniem serwerów sieciowych, a ta szeroka definicja może zostać podzielona na dwie podgrupy: serwery w pełni zarządzane: dotyczy to serwerów internetowych, narzędzi monitorujących lub wynajętych dłoni, które utrzymują serwery przez panel administracyjny Vesta bądź inny. Drugi typ to nie w pełni zarządzane serwery: serwery, które są odpowiedzialne za ich utrzymanie. Funkcje przeważające, które tworzą termin “zarządzanie serwerem”, można również podzielić na kilka sekcji, które mogą być obsługiwane przez przedsiębiorcę albo przez wynajęte narzędzie firmy / oprogramowania.

Red: O jakich funkcjach mowa Panie Tomku?

P.Rudnicki: Przede wszystkim konfiguracja serwera: dotyczy całego procesu instalacji i konfiguracji. Później monitorowanie: dotyczy monitorowania serwera w przypadku przestojów, wykorzystania pasma i innych raportów. Chodzi też o bezpieczeństwo – audyt bezpieczeństwa i zapobieganie naruszeniu bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia jest też magazynowanie tj. tworzenie kopii zapasowych, inicjowanie przywracania, odzyskiwanie danych itp. Oraz na koniec aktualizacje i usługi proaktywne obejmuje aktualizacje oprogramowania, aktualizację panelu sterowania i tak dalej.

Red: A jakie są najważniejsze kwestie do rozważenia przy wyborze serwera?

P.Rudnicki: Na pewno będą to funkcje wykrywania sprzętu udostępniające informacje o sieciach, urządzeniach pamięci masowej i urządzeniach końcowych umieszczonych na serwerach, jak również narzędzia do zarządzania, które mogą identyfikować systemy operacyjne, wersje oprogramowania itp. Te informacje mogą być wykorzystane do usprawnienia uaktualnień i wyeliminowania niszczących wersji lub aplikacji więc mają spore znaczenie.

Red: Na koniec proszę jeszcze powiedzieć, czy w Bielsku-Białej jest jakaś godna polecenia firma w tym kontekście?

P.Rudnicki: Oczywiście! Jest ich sporo, ja pozwolę sobie wymienić dla przykładu Kolokuj bądź E-lan. Od nich warto zacząć.

1 thought on “Na temat poszukiwania serwera idealnego dla małej firmy – rozmowa z specjalistą IT z Bielska-Białej

  1. W poszukiwaniu wiedzy na temat zabezpieczeń w sieci warto zajrzeć na https://browsehappy.pl/bezpieczenstwo/vpn/expressvpn-recenzja-i-test-jaka-cena-i-opinie/. Znajdziecie tu prawdziwą skarbnicę informacji na temat dbania o bezpieczeństwo w internecie. To ważne, gdyż nieostrożność może prowadzić do kradzieży naszych danych, tożsamości, a nawet pieniędzy z konta bankowego. Wystarczą odpowiednio dobrane zabezpieczenia, aby nikt niepowołany nie miał dostępu do naszych danych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!