Kredyt hipoteczny z reguły zaciąga się na co najmniej kilka, a częściej kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Jeżeli ma on Ci towarzyszyć przez tak długi czas, logiczne jest, że chcesz go wybrać jak najtrafniej. Zastanawiasz się, na co zwracać uwagę, zadłużając się w banku z myślą o kupnie nieruchomości? W takim razie przeczytaj artykuł i dowiedz się już teraz.

RRSO

Choć koszty to nie jedyny czynnik, który trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego, to z całą pewnością jest on bardzo istotny. To jasne, że chcesz zapłacić jak najmniej za pożyczenie pieniędzy, dlatego powinieneś wiedzieć, jak wybrać najkorzystniejszą ofertę z punktu widzenia kosztów. Otóż w tym celu sprawdź wysokość RRSO i porównaj ją pomiędzy poszczególnymi kredytami. Wskaźnik ten w formie procentów uwzględnia bowiem wszystkie koszty, które składają się na kredyt. Nie ma lepszego sposobu na porównanie wielu kredytów pod kątem kosztów niż właśnie sprawdzenie RRSO. Aby zrobić to szybko, sprawnie i skutecznie, przyda Ci się porównywarka kredytów hipotecznych ekredyt24.com.pl.

Dostępna kwota kredytu

Nie w każdym banku zaciągniesz kredyt na jednakową kwotę. Podczas gdy w jednym dostaniesz – przykładowo – 250 000 zł, inny zaoferuje Ci 300 000 zł. Różnice w wysokości dostępnej kwoty wynikają ze sposobu naliczania zdolności kredytowej, który jest inny w zależności od banku.

Termin spłaty

Termin ma znaczenie w przypadku osób, którym zależy na jak najdłuższym okresie spłaty. Jeśli chcesz zapożyczyć się na 25, 30 czy nawet 35 lat, miej na uwadze, że nie każdy bank Ci na to pozwoli, w efekcie czego wachlarz dostępnych ofert będzie mniejszy.

Wymagany wkład własny

Myśląc o zaciągnięciu kredytu hipotecznego, z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że potrzebujesz wkładu własnego. W większości banków wynosi on co najmniej 20% warto nieruchomości, ale nie w każdym – w niektórych placówkach wystarczy wkład własny wynoszący 10% wartości nieruchomości. Takich ofert jest jednak stosunkowo niewiele, a ich koszty są z reguły większe niż przy kredycie z wkładem własnym w wysokości 20% ceny mieszkania czy domu. Niemniej jeśli nie jesteś w stanie uzbierać 20% wkładu własnego, kredyt hipotecznym z wkładem własnym na poziomie 10% może być Twoją jedyną przepustką do spełnienia marzeń o własnym mieszkaniu.

Odroczenie spłaty kredytu

Zaciągając kredyt hipoteczny, wiążesz się z bankiem na co najmniej kilka, a z reguły kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat. Nie możesz więc wykluczyć tego, że za 5, 10, 15 czy 20 lat zrujnujesz się finansowo, np. z powodu choroby lub problemów osobistych, i nie starczy Ci pieniędzy na spłacanie rat. Wówczas warto mieć do dyspozycji „koło zapasowe”, chociażby w postaci tzw. wakacji kredytowych, które de facto polegają na odroczeniu spłaty kredytu. Dowiedz się, czy są one dostępne w wybranym przez Ciebie banku, a jeśli tak, to na jakich zasadach się ich udziela.

Produkty dodatkowe

Jak wiadomo, banki są instytucjami nastawionymi na zysk, które dążą do jak największej sprzedaży swoich produktów. Dlatego jedną z ich strategii jest tzw. sprzedaż wiązana, czyli w praktyce dodawanie kolejnych produktów do tych „głównych”, z których korzystają klienci. Bardzo dobrze widać to właśnie na podstawie kredytów hipotecznych, ponieważ banki często wymagają dobrania do nich rachunku osobistego czy karty kredytowej, oferując w zamian niższe oprocentowanie czy atrakcyjniejszą prowizję. Oczywiście jeśli nie weźmie się dodatkowych produktów, koszty kredytu automatycznie się podnoszą. Przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdź więc różne kredyty online – ekredyt24.com.pl jest stroną, która Ci to umożliwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!