Polskie miasta – kto za ubezpieczenia płaci najwięcej?

1 Komentarz

Ceny ubezpieczeń mogą być różne, ponieważ różne są zasady ich stosowania. Każda umowa jest indywidualna i może kosztować mniej, lub więcej. Zazwyczaj takie różnice są niezauważalne. Towarzystwa ubezpieczeniowe starają się „trzymać poziom” kwot za te same ubezpieczenia, choć nie zawsze im się to udaje. I tak: jeśli jeden Kowalski zakupi ubezpieczenie NNW u warszawskiego ubezpieczyciela, wcale nie musi zapłacić więcej od drugiego Kowalskiego, który zakupił identyczne ubezpieczenie gdzieś na podlaskiej wsi. Nawet jeśli będzie różnica w cenie, to wcale nie musi być ona „widoczna”, ani dotkliwa dla Kowalskiego z Warszawy.

Generalnie jest tak, że ceny w dużych miastach podlegają wprawdzie zdrowej konkurencji, jednak są one wyższe, niż gdzieś na prowincji. Dlaczego? Ano dlatego, że na prowincji jest mniej chętnych kupców, niż w wielkich aglomeracjach. Działa tutaj bardzo zdrowa zasada popytu i podaży. Każda polisa jest niejako towarem, więc i one podlegają tej zasadzie.

A jeśli już mamy ubezpieczenie, ale ono się nam nie podoba?

Najlepiej wtedy wypowiedzieć umowę ubezpieczenia. Takie wypowiedzenie OC na www.ubezpieczeniaonline.pl – gdzie można się zapoznać z zasadami wypowiedzeń – jest jak najbardziej możliwe, ale należy wpierw poznać zasady. Zazwyczaj w każdej umowie takie zasady są zawarte i wystarczy ją tylko przeczytać. Niemniej, jeśli chodzi o ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, sprawa ma się już inaczej. Takie ubezpieczenia są zazwyczaj obowiązkowe i jeśli już chcemy się go pozbyć, musimy czekać do końca umowy i praktycznie od razu zawrzeć nowe. Nie można ot tak, po prostu nie zapłacić ubezpieczenia OC od np. samochodu, ponieważ grożą za to dość duże konsekwencje finansowe.

Różnice w kosztach ubezpieczeń

Ubezpieczenia OC od samochodów znacznie różnią się pod względem kwoty składki. Różnica jest widoczna zwłaszcza wtedy, gdy dany samochód ma dość dużą pojemność silnika. Czym większa pojemność, tym kwota ubezpieczenia jest większa. Ale nie tylko. Tzw. wiek samochodu, oraz jego przeznaczenie również ma wpływ na koszt polisy. Inna polisa będzie dla samochodu osobowego, a inna dla ciężarówki, czy przyczepy, lub innego pojazdu samobieżnego. Także inne ubezpieczenia są dla motorów (pojazdów jednośladowych). Ale najważniejszy wpływ na kwotę polisy ma sam klient, pragnący zawrzeć takie ubezpieczenie.

Dużą rolę odgrywają tutaj specjalne zniżki. Zazwyczaj, jeśli ktoś ma długoletnie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów, a samochód jest zarejestrowany na niego, dostaje nawet 10 % za każdy rok polisy. Najwięcej może to być nawet 70 % zniżki na ubezpieczenie. Oczywiście, ubezpieczyciele doskonale radzą sobie z takim stanem rzeczy i wcale nie mają takich strat, jakby mogło się wydawać. Ubezpieczenia OC dla wszelkiego typu pojazdów (nawet przyczep) są obowiązkowe i przez to klientów jest tylu, ile jest samochodów – czyli bardzo dużo. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie muszą się bardzo starać, aby takiego klienta zdobyć.

Komentarze dla wpisu “Polskie miasta – kto za ubezpieczenia płaci najwięcej?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!