Prawnik z kasą fiskalną? O wymogach na rynku pracy rozmawiamy z założycielem kancelarii prawnej w Bielsku-Białej

Brak komentarzy

Z kasami fiskalnymi co chwilę jakieś nowości, numery, ciekawostki – nie ominęło to nawet branży prawniczej. Właśnie na ten temat mamy przyjemność dzisiaj porozmawiać z założycielem kancelarii prawnej w Bielsku-Białej, który zna się na tym temacie, jak nikt inny.

Prawnik: Witam serdecznie, z przyjemnością przybliżę Państwu temat nowego rozporządzenia.

Red: A więc bardzo proszę wyjaśnić jaką zmianę przyniosło ono dla prawników i doradców podatkowych?

Prawnik: Co więcej, nie jedną – a dwie zmiany. Jedną z nich jest likwidacja preferencyjnego, 2-miesięcznego okresu związanego z wprowadzeniem kasy fiskalnej do swojej działalności, a drugą – w ogóle możliwość zwolnienia z jej korzystania. Wszystko to wiąże się z rozporządzeniem pochodzącym z dnia 1 stycznia 2017 r. – dokładnie mówiąc chodzi o rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2016 r. poz. 2177).

Red: Jaki to ma stosunek względem dochodów?

Prawnik: Już wyjaśniam – jeśli prawnik bądź doradca podatkowy ma obroty, które nie przekraczają na poziomie roku 20 tysięcy złotych – przysługuje mu nie tylko zwolnienie przedmiotowe, ale też nawet zwolnienie ze szczególnych czynności, jak np. usługa związana z zapłatą na rachunek czy też sprzedaż wysyłkowa.

Red: Co jednak ze zwolnieniem podmiotowym?

Prawnik: Niestety – jeszcze nie w tym roku. Wszyscy podatnicy świadczący usługi prawnicze oraz doradztwa podatkowe nie mają nadal w bieżącym roku możliwości bycia zwolnionym z kas fiskalnych o charakterze podmiotowych – wszystko nadal ma związek z tym jak wysoki obrót jest osiągany ze sprzedaży i świadczenia usług.

Red: Czy bielskich notariuszy taka zasada również obejmuje?

Prawnik: Tutaj niespodzianka, bowiem zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 2 lit. g nowego rozporządzenia, podatnicy specjalizujący się w oferowaniu czynności notarialnych są zwolnieni z tego obowiązku, bowiem czynności notarialne znajdują się na liście czynności zwolnionych z kas.

Red: Czy są jeszcze jakieś zmiany, które warto wymienić w tym kontekście?

Prawnik: Z mojego punktu widzenia, jak również z punktu widzenia innych kolegów – podatników, którzy świadczą swoje usługi prawnicze oraz usługi doradztwa podatkowego na terenie Bielsk-a-Białej na pewno godne podkreślenia są wszystkie przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2017 r. – to dzięki nim bowiem mamy możliwość korzystania ze zwolnienia z kasy fiskalnej.

Red: Czy mógłby Pan rozwinąć warunki z tym związane?

Prawnik: Oczywiście, niezmiennie wiąże się to ze świadczeniem usług na rzecz osób fizycznych – z tymże muszą to być osoby nieprowadzące działalności gospodarczej. Dotyczy to również obsługiwania rolników ryczałtowych – wtedy możemy liczyć na zwolnienie z kasy. Po więcej informacji na ten temat odsyłam do § 4 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia, gdzie jest to naprawdę dość przejrzyście rozpisane.

Red: Czy szykują się kolejne zmiany?

Prawnik: Z całą pewnością, dlatego niezmiennie warto trzymać rękę na pulsie.

Opublikowano dzięki uprzejmości firmy Kaspol.pl kasy fiskalne Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!