Uzależnienie jest przewlekłą chorobą, która może mieć negatywny wpływ na życie i zdrowie danej osoby. Jedną z ofiar bitwy z nałogiem jest ślad zniszczonych związków, które pozostawia po sobie. Przy odpowiedniej pomocy możliwe jest jednak naprawianie związków po uzależnieniu – o czym uczą w bielskich ośrodkach zajmujących się pomocą dla osób uzależnionych i ich rodzin.

Uzależnienie jest chorobą rodzinną

Kiedy jedna osoba w rodzinie ma problem z nadużywaniem tej substancji, nie wpływa ona wyłącznie na nią. Bez względu na wszystko – uzależnienie jest chorobą rodzinną, ponieważ powoduje stres u ludzi mieszkających w domu rodzinnym z alkoholikiem.

Ta choroba może zakłócać normalne życie rodzinne i rutynę. Osoba żyjąca z uzależnieniem może zachowywać się w sposób niekonsekwentny, w zależności od tego, czy jest trzeźwa, pijana lub czy też powraca do zdrowia po okresie nadużywania alkoholu.

Ktoś, kto jest uzależniony może kłamać na temat tego ile pije, odmawiać badania przez alkomat a nawet stać się agresywnym wobec bliskich. Jest to jeden z objawów choroby, a osoby uzależnione często manipulują bliskimi, jeśli to oznacza, że mogą uzyskać zasoby (pieniądze, jedzenie, miejsce pobytu, telefon komórkowy itp.), które będą wspierać uzależnienie.

Członkowie rodziny mogą również reagować na uzależnienie bliskiej osoby w różny sposób. Rodzina może potrzebować czasu, aby uświadomić sobie, że ma do czynienia z ukochaną osobą, która jest uzależniona od alkoholu. Wczesne stadia choroby mogą być subtelne. Uzależnieni mogą być bardzo dobrzy w przekonywaniu członków rodziny, że to epizod, w którym byli pod wpływem, był pojedynczy i że nigdy się to nie powtórzy. Niestety, w przypadku kogoś, kto żyje z nałogiem, zawsze przechodzi przez to ponownie.

Nie wszyscy w rodzinie zgadzają się na próbę pomocy uzależnionemu członkowi rodziny. Mogą istnieć ludzie, którzy uważają, że podjęcie trudnej postawy we własne ręce uzależnionego jest najlepszym sposobem poradzenia sobie z sytuacją. Kiedy członkowie rodziny nie zgadzają się co do najlepszego sposobu poradzenia sobie z kimś, kto ma problem z nałogiem, dochodzi do konfliktu, a osoba uzależniona kontynuuje picie podczas trwania dyskusji lub kłótni. Alkoholik zdaje sobie sprawę, że tak długo, jak rodzina jest w rozsypce, może w stosunkowo niezakłócony sposób wyżywić swoje uzależnienie.

Liczba bielskich rodzin dotkniętych uzależnieniem

Uzależnienie od alkoholu jest niestety w Bielsku-Białej zbyt powszechne. Rodziny mające do czynienia z ukochaną osobą borykającą się z tą przewlekłą chorobą mogą czuć się tak, jakby były same, ale tak nie jest – Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia (43-300 Bielsko-Biała, ul. Mostowa 1, Tel. 33/812-30 42) jest jednym z miejsc, w których mogą szukać pomocy.

Odbudowanie relacji

Droga do uzdrowienia z nałogu i odbudowania zaufania po uzależnieniu w swojej rodzinie szkodzi wam wszystkim, zawodzi, rozczarowuje i powoduje chaos więcej razy niż można sobie to wyobrazić. Pomaga w tym program leczenia uzależnień od alkoholu. Potrzebna jest profesjonalna pomoc dla osób zmagających się z uzależnieniem od narkotyków, aby nauczyć się prowadzić trzeźwy tryb życia i nauczyć się żyć bez tego.

Warto również odwiedzić stronę wszywkaalkoholowakrakow.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!