Bielsko-Biała jest jednym z tych miejsc, które przyciąga turystów nie tylko z Polski, ale także z zagranicy. Zastanawiasz się, co w tym mieście takiego wyjątkowego? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Bielsko-Biała to miasto w województwie śląskim, które leży u stóp Beskidu Śląskiego, niedaleko Czechowic-Dziedzic, Jaworza i Żywca. Jego początki sięgają do XIV wieku, ale formalnie miasto powstało dopiero w 1951 roku z połączenia 2 miejscowości: Bielska, leżącego w granicach historycznego Śląska Cieszyńskiego, i przynależącej do ziemi krakowskiej Białej. To specyficzne położenie sprawiło, że jedno to jedno z najbardziej urokliwych miast w naszym kraju. Każdy, kto tu był chociaż raz, z pewnością potwierdzi te słowa. Bielsko-Biała to miasto, w którym nowoczesna architektura przeplata się z klimatycznymi kawiarenkami, niezwykłymi zabytkami oraz zapierającymi dech widokami na rozpierające się tuż obok góry. Dlaczego do Bielska-Białej przyjeżdża tak wielu turystów?

Bielsko-Biała – miasto o bogatej historii

Niezaprzeczalnie Bielsko-Biała jest miastem z bogatą historią i wyjątkowymi miejscami, które koniecznie trzeba zobaczyć. Największą uwagę przykuwa zamek stojący w samym centrum Bielska-Białej, który góruje nad miastem. Jest to zarazem najstarsza, jak i największa zabytkowa budowla, którą można tutaj spotkać. Bardzo pięknie prezentuje się również Rynek z zabytkowymi kamienicami, miejsce stworzone w sam raz na chwilę odpoczynku. Nieopodal Rynku wznosi się Katedra Św. Mikołaja, z której można podziwiać panoramę miasta.

Bielsko-Biała i jedyna w regionie kolej gondolowa

Gdy pada hasło cisna kolejka, to wszyscy wiedzą, że mowa o Bieszczadach. Podobnie jest w przypadku Bielska-Białej, która słynie z kolej gondolowej. To dzięki niej możemy wjechać na Szyndzielnię (1028 m n.m.p.) – najpopularniejszy szczyt gwarantujący przepiękne widoki na Bielsko-Białą i okolicę oraz otaczające je pasma górskie. Co ciekawe, kolej liniowa na Szyndzielnię jest pierwszą koleją gondolową wybudowaną w Polsce i przystosowana jest nie tylko do przewozu osób, ale także rowerów.

Liczne tereny rekreacyjne

Bielsko-Biała może także poszczycić się terenami rekreacyjnymi, których piękno doceniają nie tylko mieszkańcy, ale także turyści. Za najpiękniejszy teren rekreacyjny Bielska uznaje się Błonia. To właśnie tutaj można spacerować, jeździć rowerem, grać w piłkę lub miło spędzić czas w licznych punktach gastronomicznych. Błonia to także istny raj dla najmłodszych, z nowoczesnym placem zabaw i miasteczkiem rowerowym z wypożyczalnią rowerów. Drugim najchętniej wybieranym teren rekreacyjnym jest Dolina Wapienna, która jest bardzo urokliwym punktem miasta. To właśnie tutaj dominują lasy bukowe i świerkowo-jodłowe, które porastają strome zbocza. Widoki zapierają dech w piersiach. Na uwagę zasługują także tereny lotniska w Aleksandrowicach oraz bulwary w Straconce.

Bielsko-Biała jest wyjątkowym miastem, więc nic dziwnego, że przyciąga tak wielu turystów. Jeśli ktoś nie jest o tym przekonany, powinien jak najszybciej tutaj przyjechać i przekonać się o tym osobiście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!