Gmina: Kęty. Miejscowość: Malec. Miejsce: las. Piękny, zielony, szumiący. Na swoich drzewach rozwiesił kartki z napisem: „To ja twój las. Idzie zima. Proszę zrób porządek i nie śmieć więcej”. Pod kartkami, przywiązał worki na śmieci… Gdyby las mógł tak robić, ludzie baliby się do niego wchodzić. Niestety. Las jest bezbronny. Nie pisze kartek z prośbą o nieśmiecenie. Nie wiąże worków … Czytaj dalej
Autor: Ewa Prochal
W Cieszynie, nowe udogodnienie dla kierowców
Ileż to razy wielu z nas – aby zapłacić za parkowanie – musiało biegać po pobliskich sklepach i rozmieniać pieniądze? A samochód stał… bez biletu parkingowego. A gdyby tak – wtedy – podszedł pan parkingowy? Jak nic taki kierowca dostałby mandat! Cóż, jeśli nie ma drobnych, musi rozmienić “grube”. Biega więc z wywieszonym językiem po sklepach, błagając o kilka groszy… … Czytaj dalej
Nikt nie chce “u siebie” wysypiska śmieci
Śmieci wyrzucamy. Mało tego – produkujemy ich tyle, że sami jesteśmy często przerażeni tym faktem. Nawet kilka worków miesięcznie – choć rekordziści zapewne “produkują” o wiele więcej śmieci. Wyrzucać można. Każdy za to płaci. Ale nie każdy wie, że te śmieci nie zawsze są utylizowane od razu. Trzeba je wywozić i składować. Tylko… nie ma gdzie. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów … Czytaj dalej
Taniej za… parking?
W Bielsku-Białej jest mnóstwo parkingów. Niestety – niektóre są drogie, choć zarządzający mogliby zmienić cenę. Tak już jest, że jeśli ktoś cenę podnosi, to raczej zmniejszyć jej nie ma zamiaru i to nawet wtedy, gdyby mógł. Jednak aż na ośmiu parkingach ceny się wkrótce zmienią. I to na lepsze – to znaczy, że będzie taniej. Dlaczego? Tak zdecydował Miejski Zarząd … Czytaj dalej
Samochód i zmęczenie – to złe połączenie
Do bardzo niebezpiecznej sytuacji doszło po południu w Babicach, w powiecie oświęcimskim, na ulicy Śląskiej. To właśnie tam doszło do wypadku w którym ucierpiał ojciec i jego 3 letnia córka. Do szpitala trafiła też 44 – letnia kobieta, która prowadziła samochód marki toyota. Mężczyzna jechał swoim samochodem marki renault i w pewnym momencie prawdopodobnie zasnął za kierownicą. W wyniku tego, … Czytaj dalej
Ogień w stolarni w Brzeszczach
W Brzeszczach, przy ulicy Przemysłowej, zapaliła się stolarnia. Na miejsce przybyło aż piętnaście wozów strażackich. Stolarnia to miejsce, gdzie jest mnóstwo suchego drewna. Wiadomo więc, że jest ono szczególnie narażone na przypadkowe płomienie. Jeśli już zaprószy się ogień, trudno jest go ugasić. Tak było w tym wypadku. Pożar bardzo szybko zajął budynek. Duża część stolarni błyskawicznie stanęła w płomieniach. Niestety. … Czytaj dalej
Jak ważny jest stan techniczny samochodu?
Jeśli takim autem poruszamy się po drogach publicznych, jego stan techniczny – to priorytet. Powinien on być sprawdzany dość często. I nie ma tu znaczenia, że “nic nie stuka”, więc i sprawdzać nie ma co. Czasami samochód jeździ całkiem przyzwoicie do czasu, aż… stanie. Lub co gorsza, spowodujemy takim niesprawnym autem wypadek. Ktoś może powiedzieć, że nie ma co szukać … Czytaj dalej
Kto widział… ducha roweru?
Wielu ludzi wcale nie chciałoby zobaczyć ducha, ale “duch roweru” wcale nie musi być straszny. Taki Ghost bike (duch roweru) właśnie został postawiony zaraz obok ścieżki rowerowej w Czechowicach-Dziedzicach (przy ul. Traugutta). Gdyby ktoś chciał go zobaczyć na własne oczy, musi się tam udać. Nie straszy, nie przeraża. Tylko stoi. Rower pomalowano na biało i ustawiono w miejscu, gdzie w … Czytaj dalej
Dlaczego dzieci… uciekają z domu?
Jak to mówią: “Ile głów – tyle pomysłów”. Tak samo jest z dziećmi, które nie mogą wysiedzieć w domu i po prostu z niego uciekają. Pewna dziesięcioletnia Zuzia zostawiła dla rodziców list. Kiedy wrócili do domu około 20.00, mogli przeczytać: “przepraszam, uciekłam z domu”. Działo się to przy ulicy Łukasiewicza w Bielsku-Białej. Dziewczynka prawdopodobnie wyszła z domu po południu. Jej … Czytaj dalej
“Benzynowy” złodziej
Pewien 22 – latek znalazł sobie swój sposób na życie. Otóż podjeżdżał on na stację benzynową, tankował i… uciekał. Zdarzało mu się to coraz częściej, jednak w końcu… wpadł. Pewnego dnia podjechał na stację benzynową w Jaworzu, zatankował za 300 zł i – swoim zwyczajem – uciekł. Tym razem jednak, podjęto próbę złapania rabusia. Mężczyzna uciekał osobowym renaultem. Policja ruszyła … Czytaj dalej
“Miód na serca kierowców”!
Nic bardziej nie ucieszy potencjalnego kierowcę jak wiadomość o tym, że… ma gdzie zaparkować! Co za radość w jego sercu, co za odprężenie. Już nie musi czaić się na wolne miejsce, szukać go, czy wymuszać parkowanie gdziekolwiek i jakkolwiek. Jeśli jest parking, życie nabiera rumieńców i nie jest już tak stresujące. W Brzeszczach na ulicy Siedliska, po kilku miesiącach prac, … Czytaj dalej
Klebsiella Pneumoniae w szpitalu
Co to takiego ta… Klebsiella Pneumoniae? I co może zrobić człowiekowi? Klebsiella Pneumoniae – to bakteria antybiotykooporna. To znaczy, że człowiek nie zna antybiotyków, które mogą ją zabić. Nie są znane leki, które pomogą pacjentowi, jeśli ma taką bakterię w sobie. Oczywiście, bakterie są wyjątkowo zjadliwe. Atakują wszystko i wszystkich. A później dany pacjent choruje np. na zapalenie płuc, czy … Czytaj dalej
Najbardziej zanieczyszczona miejscowość w Polsce
Jeśli ktoś pali papierosy – taki jego wybór. Zwykle wie czym to grozi, ale “jego dom – jego wola”. Inaczej ma się sprawa z mieszkańcami miejscowości Brzeszcze, gdzie zatrucie powietrza benzoalfapirenem jest niezwykłe. Każdy mieszkaniec gminy, nie musi kupować papierosów. Wystarczy, że… pooddycha tamtejszym powietrzem, a będzie to równoznaczne z tym, jakby wypalał … 28 papierosów dziennie! Oczywiście, małe dzieci … Czytaj dalej
Kolejny… pijacki rekord
Pewien mieszkaniec gminy Brzeszcze – 48 – letni mężczyzna, jechał samochodem na podwójnym gazie. Zatrzymany przez przypadkowych świadków i przekazany policji tłumaczył, że wypił “tylko” trzy piwa. Okazał się, iż miał w wydychanym powietrzy aż 4 promile alkoholu! W takim stanie wsiadać za kierownicę samochodu i wyjeżdżać na publiczną ulicę, to już jest wyjątkowa głupota. Trzeba rzeczy nazywać po imieniu, … Czytaj dalej
Ciekawa akcja bezpieczeństwa
Pomysł rzeczywiście genialny w swojej prostocie i przede wszystkim niezwykle tani. Bo, co to jest – parę litrów farby w stosunku do ludzkiego życia? Przy al. Piłsudskiego w Żywcu, przed jednym z przejść dla pieszych, pojawił się duży napis: “ODŁÓŻ TELEFON I ŻYJ!”. Wiele mówiący napis ma zwrócić uwagę tych, którzy wchodzą na przejście dla pieszych, jakby przechodzili z pokoju … Czytaj dalej
Ewakuacja 20 pacjentów izby przyjęć szpitala miejskiego
Rzecz działa się na izbie przyjęć szpitala miejskiego w Bielski-Białej. Doszło tam do rozpylenia gazu pieprzowego i w związku z tym ewakuować 20 pacjentów. Gaz pieprzowy jest substancją, która rozpylona drażni błony śluzowe ewentualnego napastnika. Przeważnie taki gaz stosuje się do obrony własnej. Na miejsce przyjechała policja oraz strażacy, którzy musieli przede wszystkim przewietrzyć pomieszczenia. Dlaczego ktoś rozpylił taki gaz … Czytaj dalej
Kto chciałby mieć… selfie z premierem?
Selfie z… premierem? Któż by nie chciał? Premier Mateusz Morawiecki, trzy tygodnie temu był w Porębie. Pojawił się na wojennym cmentarzu „Trzy Dęby” w Pszczynie. Premier złożył tam wiązanki i zapalił znicze na grobach powstańców śląskich, harcerzy i żołnierzy. Premier Mateusz Morawiecki złożył hołd żołnierzom, którzy zginęli strzałem w głowę w Smoleńsku. Po tych wszystkich uroczystościach, nastąpiła nieoficjalne część jego … Czytaj dalej
“Nauczmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”
Śmierć jest dla każdego z nas swoistą lekcją. Nie jest niczym dziwnym, czy nieznanym – choć wielu tak myśli. Istnieje prosta zasada: Jeśli ktoś się urodził, musi umrzeć. I, to dotyczy wszystkich – i bogatych i biednych. Przynajmniej na razie. Nigdy nie wiadomo, jakie technologie będą istnieć w przyszłości. Jeśli ktoś oglądał film pt: “The Time” zapewne wie, że śmierć … Czytaj dalej
Jak reagują kierowcy na wyświetlacze prędkości?
Wyświetlacz prędkości przy drodze to urządzenie, które niejako “prosi”, aby zwolnić. Najczęściej takie wyświetlacze są montowane w newralgicznych miejscach – czyli tam, gdzie zwolnienie samochodu jest na prawdę konieczne. Niestety. Jeśli nawet kierowcy widząc taki wyświetlacz zwalniali, to działo się to zwykle przez kilka pierwszych dni po jego zamontowaniu. Później – reakcji już nie było. Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej … Czytaj dalej
Domowy “terrorysta” zatrzymany
Podobno, nie ma nic gorszego, od strachu we własnym domu. Niestety, w wielu domach (nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie), źle się dzieje. Prawdą jest, że najłatwiej krzywdzić najbliższych, ponieważ ci ostatni są z reguły łagodni i członkowi swojej rodziny nie zrobią krzywdy. Często tak dzieje się właśnie ze strachu. Krzywdzeni są ci słabsi w rodzinie z … Czytaj dalej