Czy wiesz, że Twoja skrzynia biegów ulega większemu zużyciu w okresie eksploatacji pojazdu niż jakikolwiek inny element mechaniczny? Płynnie działająca skrzynia biegów jest tak samo ważna dla pojazdu, jak jego silnik. Od skrzyni biegów zależy zwielokrotnienie momentu obrotowego silnika do mocy użytkowej, aby obracać kołami pojazdu przy różnych przełożeniach w zależności od prędkości i obciążenia. Jednak żaden właściciel pojazdu nie chce zajmować się problemami ze skrzynią biegów.

W rzeczywistości wielu kierowców prędzej zignoruje objawy uszkodzonej lub szybko ulegającej awarii skrzyni biegów. To wyjaśnia, dlaczego skrzynia biegów jest najbardziej niedocenianym, niezrozumianym i zaniedbanym głównym elementem pojazdu.

Jednak unikanie tematu nie zapobiegnie problemom ze skrzynią biegów. Z drugiej strony, zrozumienie objawów źle działającej skrzyni biegów, zanim ulegnie awarii i zabranie jej do doświadczonego specjalistycznego warsztatu naprawczego, może zarówno wydłużyć żywotność skrzyni biegów, jak i zaoszczędzić pieniądze. Często kosztownych napraw można uniknąć dzięki regularnej konserwacji pojazdu lub szybkiej inspekcji, gdy zauważy się coś niezwykłego. Na przykład blok elektromagnetyczny lub czujnik można wymienić dzisiaj za ułamek całkowitej przebudowy przekładni kilka tygodni lub miesięcy później.

W tym artykule omówimy kilka znaków, które mogą mówić, że skrzynie biegów Peugeot nie działają właściwie. Niektóre objawy mogą należeć do wielu kategorii, ale ostatecznie warto to sprawdzić.

Brak odpowiedzi

Wahanie lub wręcz odmowa zmiany biegu na właściwy jest charakterystyczną oznaką problemów ze skrzynią biegów. Brak możliwości zmiany biegów może być elektryczny, hydrauliczny lub mechaniczny. Czasami może to wydawać się opóźnieniem podczas zmiany z jazdy na parkowanie, zanim bieg zostanie prawidłowo włączony, szczególnie w przypadku pojazdów z automatyczną skrzynią biegów. W przypadku pojazdów z manualną skrzynią biegów brak reakcji często przybiera formę rozłączenia między obrotem obrotów silnika a rzeczywistą prędkością pojazdu. W tym przypadku oczekiwane przyspieszenie pojazdu jest pozornie znacznie niższe niż sugerowałby dźwięk silnika. Niektórzy opisują to jako „poślizg”.

Dziwne dźwięki

Odgłosy pojazdu różnią się w zależności od marki i modelu pojazdu. Przy ustalaniu, czy należy zwrócić szczególną uwagę na konkretny dźwięk, zastanów się nad dwoma pytaniami:

Czy to dźwięk, którego nigdy wcześniej nie słyszałeś? Jeśli hałas jest wyjątkowo nietypowy, Twój pojazd powinien zostać zbadany przez lokalny warsztat i zespół certyfikowanych specjalistów – mechaników.

Czy dźwięk przypomina buczenie, brzęczenie, skomlenie lub stukanie? Są one najczęściej używane do opisu dźwięków awarii skrzyni biegów. Przy setkach części w przekładni pojedyncze łożysko lub nawet zużyta obudowa mogą emitować niepokojący dźwięk. Niestety te odgłosy są czymś więcej niż tylko przeszkodą. W ostatecznym rozrachunku prowadzą do awarii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!