Jeśli masz zamiar wybrać dywan, statystycznie rzecz biorąc, wybierzesz ten wykonany z włókna syntetycznego, a tym włóknem prawdopodobnie będzie nylon. Ale jeśli masz serce nastawione na naturalne włókno, czy to ze względów środowiskowych, estetycznych czy zdrowotnych, prawdopodobnie wybierzesz dywany z wełny. Czemu nie? Wełna przecież jest to materiał trwały, ciepły, izolujący dźwięk i miękki.

Jednak jest również znany z tego, że jest prawie niemożliwe do bezpiecznego czyszczenia, dlatego wielu właścicieli domów, którzy w innym przypadku wybraliby wełnę, wraca do włókien syntetycznych, takich jak olefina, jako kompromis. Ale jeśli wiesz, co robisz, czyszczenie wełny nie musi być fizyką kwantową. Jeśli nie chcesz zatrudniać profesjonalnych sprzątaczy lub szamanów do pomocy w utrzymaniu wełnianego dywanu – oto jak bezpiecznie wyczyścić go samodzielnie, używając jedynie odkurzacza. Najpierw omówimy kilka powszechnych mitów, a następnie omówimy, co zrobić, aby odnieść sukces.

Czy można bezpiecznie czyścić na mokro wykładzinę wełnianą bez uszkadzania, kurczenia się lub odbarwiania włókien?

Większość właścicieli domów unika czyszczenia na mokro wełny z obawy przed uszkodzeniem, skurczeniem lub brązowieniem jej włókien. Chociaż prawdą jest, że możesz łatwo zrobić każdą z tych trzech rzeczy z wełną, jeśli nie wiesz, co robisz, prawdą jest również, że możesz użyć środka do czyszczenia dywanów, aby bezpiecznie wyczyścić wełniane dywany bez szkody dla nich.

Wełna to zasadniczo owcza sierść, a sierść można czyścić wodą, niezależnie od tego, czy kiedyś wyrosły na człowieku, psie, kotu czy owcy. Kluczem do sukcesu jest prawidłowe używanie odkurzacza na mokro (tj. odkurzacza do dywanów).

Podobnie, możesz czyścić na mokro dywany wełniane bez ich kurczenia, o ile używasz zimnej lub letniej wody zamiast gorącej. Musisz również upewnić się, że używasz jak najmniejszej ilości roztworu czyszczącego, ponieważ wysoka chłonność wełny może szybko doprowadzić do nasycenia, co może spowodować szereg innych problemów, w tym rozwój pleśni.

Wreszcie, tak jak można czyścić wełnę na mokro bez jej kurczenia, można ją również czyścić bez brązowienia włókien lub innych kolorów. Odbarwienie dywanu podczas czyszczenia na mokro zwykle wynika z nasycenia dywanu aż do spodu dywanu – może się to zdarzyć w przypadku każdego dywanu i nie jest to cecha charakterystyczna wyłącznie dla wełny. Jest to jeden z wielu powodów, dla których testowanie procedury czyszczenia na małym skrawku dywanu jest dobrym pomysłem, aby upewnić się, że nie używasz zbyt dużej ilości wody lub roztworu, a sam roztwór nie niszczy włókien (np. środek czyszczący na bazie wybielacza).

Czy suszenie na powietrzu to jedyny sposób na bezpieczne suszenie wełnianych dywanów i chodników?

Nie. Suszenie na powietrzu jest bezpiecznym sposobem suszenia wełnianych dywanów i chodników, ale nie jest to jedyny sposób. Ogólnym celem jest jak najszybsze wysuszenie wełny, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju pleśni. Wentylacja jest twoim przyjacielem; – otwórz jak najwięcej okien i drzwi, aby umożliwić przepływy krzyżowe i aktywuj każdy stały i ruchomy wentylator, który możesz znaleźć, aby jak najskuteczniej poruszać powietrzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!