Według statystyk stopa bezrobocia w Polsce wynosi obecnie 5,7%. W Bielsku-Białej bezrobocie na koniec września było bardzo niskie – oscylowało w granicach 1,9%, natomiast w całym powiecie bielskim wynosiło 3%.

Obecnie mamy do czynienia z rynkiem pracownika. To znaczy, że w wielu sektorach brakuje kandydatów na stanowiska, a pracodawcy muszą postarać się, aby przyciągnąć najlepszych specjalistów. Niestety, nie we wszystkich zawodach tak jest. W jakich sektorach z łatwością znajdziemy pracę w Bielsku?

(Dane liczbowe zaczerpnięte ze strony: http://bielsko-biala.praca.gov.pl).

Statystyki podane na witrynie internetowej Barometr Zawodów (https://barometrzawodow.pl) podają kilkanaście deficytowych zawodów. Przede wszystkim poszukiwani są absolwenci zasadniczych szkół zawodowych. Problemem w tym wypadku może być brak kadry nauczycielskiej, która obecnie przechodzi na emeryturę. W Bielsku poszukiwani są piekarze, kucharze oraz cukiernicy. Na wielu budowach także brakuje rąk do pracy (potencjalnych pracowników mogą zniechęcać ciężkie warunki pracy i niskie wynagrodzenia). W urzędzie pracy znajdziemy dużo ofert dla betoniarzy, zbrojarzy, monterów maszyn i urządzeń, ślusarzy oraz spawaczy. W wielu sklepach poszukuje się kasjerów i sprzedawców.

W służbie zdrowia poszukiwane są pielęgniarki i położne z długoletnim doświadczeniem oraz opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych. Pracę znajdą też logopedzi i audio-fonolodzy. Na terenie całego kraju poszukiwani są projektanci i administratorzy baz danych. Tak samo jest w Bielsku, gdzie pracodawcy chętnie przyjmą programistów. W sektorze finansowym brakuje samodzielnych księgowych oraz specjalistów ds. finansowych. Dodatkowym atutem w tym przypadku będzie znajomość kilku języków obcych.

Nadwyżkę widać natomiast wśród biologów, biotechnologów oraz biochemików. Problem ze znalezieniem pracy mogą mieć nauczyciele nauczania początkowego oraz przedmiotów ogólnokształcących. Także osoby z wykształceniem plastycznym oraz projektanci wnętrz nie będą mogli przebierać w ofertach.

Artykuł przygotowany przy pomocy Portalu Praca.pl posiadającego Oferty Pracy w Bielsku-Białej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!