Koparka jest wykorzystywana wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba przeładunku materiału, albo oddzielenia urobku od gruntu. Jest używana przede wszystkich podczas prac górniczych, budowlanych i transportowych.

Rodzaje koparek

W zależności od formy pracy wyróżnia się dwa typy koparek:

  • te pracujące w tzw. cyklu przerywanym, gdzie konieczne jest opróżnienie naczynia z urobkiem i powrót do pozycji wyjściowej
  • te pracujące w cyklu ciągłym z kilkoma naczyniami urabiającymi

Innym podziałem jest selekcja ze względu na osprzęt roboczy:

  • podsiębierne – charakteryzują się możliwością pracy poniżej i powyżej poziomu usytuowania
  • chwytakowe – służą do wykopów jamistych, ich zadaniem jest opuszczanie łyżki, nabieranie i unoszenie gruntu
  • przedsiębierne – pracują jedynie na poziomie wykopu
  • zbierakowe – używane do odspajania gruntu

Istnieje również koparka podwodna wykorzystywana do konkrecji, czyli eksploatacji morskich złóż.

Najwięksi producenci koparek

Według raportu Yellow Table, Grupy KHL, liderem w produkcji maszyn budowlanych (w tym koparek) jest od ponad 10 lat Caterpillar. Na drugim miejscu, również od ponad dekady znajduje się japońska firma – Komatsu. Z analiz Yellow Table wynika, że wartość rynku maszyn budowlanych w 2012 roku wyniosła 168 bln $, a to pierwszy taki wynik od 2008 roku.

Co psuje się najczęściej?

Z racji tego, że koparki to urządzenia, które pracują w trudnych warunkach, wielokrotnie narażone są na uszkodzenia. Najczęściej psuje się mechanizm gąsienicowy, co wynika z natężonej eksploatacji. Często awariom ulega również silnik. Do przyczyn uszkodzenia zalicza się m.in. wyciek płynów chłodniczych i oleju, zatarcie łożyska czy uszkodzenie tłoków. Charakterystyczną awarią jest również zepsucie układu chłodzenia lub elektrycznego. Tego typu uszkodzenia nierzadko zdarzają się w okresie niskich temperatur. Warto zadbać o regularny przegląd techniczny maszyny i kupno części zamiennych od zaufanych producentów. Firma cemasz.pl specjalizuje się w sprzedaży części zamiennych do maszyn budowlanych. Na polskim rynku działa od ponad 10 lat. Proponuje osprzęt do maszyn największych, światowych marek. Dodatkowo przedsiębiorstwo oferuje serwisowanie i naprawę maszyn budowlanych. Wszystkie niezbędne części wraz z profesjonalną obsługą i doradztwem można znaleźć w jednym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!