Chirurgia onkologiczna: skalpelem w raka

Brak komentarzy

Statystyki nie pozostawiają złudzeń: jest źle, a będzie gorzej. Z roku na rok rośnie liczba chorych na raka w Polsce. O ile w 2014 roku rak zaatakował ponad 159 tysięcy Polek i Polaków, o tyle dwa lata później już ponad 180 tysięcy. Co ciekawe: zachorowalność na nowotwory w Polsce jest niższa od średniej europejskiej o ok. 20% wśród mężczyzn i o ok. 10% wśród kobiet. Tę dobrą wiadomość niweczy inna, zła: identycznie, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, ale w drugą stronę, jest z umieralnością. Nasza służba zdrowia, przynajmniej ta rzekomo darmowa, po prostu z problemem sobie wciąż nie radzi na tyle, na ile by mogła i powinna.

Co komu pisane…

Ryzyko zachorowania można zmniejszać. Można stosować rozmaite diety, unikać czynników rakotwórczych z paleniem tytoniu na czele, uprawiać sport i robić jeszcze ileś innych rzeczy, ale gwarancji niezachorowania na raka uzyskać nie można. Ryzyko rośnie z wiekiem: według danych Krajowego Rejestru Nowotworów większość zachorowań na złośliwe odmiany raka występuje po 60. roku życia, a najgorzej jest w jego ósmej dekadzie. Przyczyny zachorowań mogą tkwić w uwarunkowaniach genetycznych, ale nie tylko: przecież nawet powietrze, którym na co dzień oddychamy, zawiera wiele rakotwórczych zanieczyszczeń. Wprowadzenie w Polsce niemal powszechnego zakazu palenia tytoniu w miejscach publicznych nie chroni ludzi przed wdychaniem tego, co unosi się w powietrzu w miastach i miasteczkach, zwłaszcza jesienią i zimą. Rakotwórcze czynniki znajdują się nierzadko w tym, co jemy, pijemy i nosimy na sobie.

Sporo zależy od regionu: najgorzej jest w woj. śląskim, a kolejne miejsca na czarnej liście zajmują województwa mazowieckie, wielkopolskie, dolnośląskie i łódzkie. Najmniej zachorowań i zgonów notuje się w woj. lubuskim, podlaskim i opolskim.

Chirurgia, chemia, radioterapia

Chory, u którego rozpoznano lub podejrzewany jest nowotwór, trafia niemal zawsze do lekarza specjalisty, którym jest chirurg onkolog – np. w Krakowie dwóch takich medycznych ekspertów znaleźć można pod internetowym adresem chirurgia-onkologia.com.pl/chirurg-onkolog. Nie oznacza to jeszcze bynajmniej „pójścia pod nóż”: opieka chirurga onkologa obejmuje na początku ustalenie, z czym naprawdę w danym wypadku trzeba będzie walczyć.

Lekarz taki powinien więc najpierw, gdy dysponuje już niezbędną wiedzą o konkretnym przypadku, poinformować pacjenta o jego sytuacji. Powiedzieć mu, gdzie i w jakim stadium znajduje się u niego nowotwór oraz czy i ewentualnie gdzie pojawiły się przerzuty. Następnie przekazuje się pacjentowi informacje o dostępnych dla niego wariantach leczenia, w tym także chirurgicznego. Podczas podjętego już leczenia chirurg onkolog powinien też pomagać pacjentowi w radzeniu sobie z chorobą, jej objawami i dolegliwościami wynikającymi np. z ubocznego działania leków. Dodatkową rolą chirurga onkologa jest pobieranie z organizmu pacjenta niewielkich wycinków do badań.

Leczenie odbywa się jednak nie tylko na stole. Przeważnie stosuje się cały kompleks metod, a więc zabieg chirurgiczny, radioterapię i chemioterapię.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!