Praca za biurkiem- ma swoje wady i zalety, jak każdy inny rodzaj wykonywanej pracy. Rodzaj pracy spotykany najczęściej w biurach, administracji i niektórych działach zarządzania. Najczęściej związana jest z kilkugodzinną pracą za biurkiem i choć pozornie wydaje się monotonna i statyczna, to wymaga maksymalnego skupienia umysłu. Wydawać się może, że praca, której wykonywanie odbywa się w jednej pozie w mniej więcej stałych godzinach pracy nie należy do trudności, jednak jak każde inne zajęcie, posiada nie tylko wady, ale również wpływ na zdrowie i samopoczucie. Sprawdźmy więc, na jakie choroby zawodowe są narażeni pracownicy biurowi, wykonujący na co dzień pracę przy biurku.

Choroby zawodowe pracowników biurowych

Choć pracownicy biurowi wykonują statyczną pracę, warto mieć świadomość, że jednocześnie narażeni są na liczne choroby zawodowe. Zacznijmy od jednostajnej pozycji, jaką pracownicy biurowi przyjmują w pracy. Żmudne pochylenie nad komputerem, połączone często z nieprawidłową postawą sprzyja powstawaniu chorób kręgosłupa, trudnych do całkowitego wyeliminowania. Często okazuje się, że źle przyjęta postawa zostaje z pracownikiem na zawsze. Wzrok- kolejna część naszego ciała, która jest szczególnie narażona na uszczerbek w czasie wykonywania pracy biurowej. Wielogodzinne spędzanie czasu przy komputerze osłabia nasz wzrok, będąc początkiem problemów z poprawnym widzeniem. Warto jest zawczasu zadbać o własny wzrok, stawiając na okulary progresywne, które specjalnie chronią nasz wzrok przed niepożądanym działaniem komputerowego monitora.

Co istotne, praca przy komputerze jest zagrożeniem również dla naszych dłoni. Pracownicy komputerowi, spędzający sporo czasu przy komputerowej klawiaturze mogą nabawić się choroby stawów, znanej jako zespół cieśni nadgarstka. Choroba objawiająca się bólem i drętwieniem rąk i palców jest spowodowana naruszeniem nerwów usytuowanych wewnątrz dłoni. Choroba ta jest spowodowana monotonnym powtarzaniem przez dłonie tej samej czynności. To niezbyt przyjemne schorzenie można leczyć lekami przeciwbólowymi, specjalnymi stabilizatorami oraz rehabilitacją.

Nie daj się chorobom zawodowym

Jak nietrudno zauważyć, choroby zawodowe towarzyszą każdemu wykonywanemu zawodowi. Praca biurowa, wyglądająca na pozornie monotonną również może przysporzyć pracownikom kilka chorób zawodowych. Praca odbywająca się przy biurowym biurku obciąża kręgosłup, unieruchamia stawy, a także nadwyręża nadgarstki osób wytrwale pracujących przy komputerze. Oczywiście istnieje kilka sposobów na zapobiegnięcie chorobom zawodowym.

Przede wszystkim wykonując monotonną pracę, w jednej i tej samej pozycji, warto jest zainwestować w przerwy od pracy, podczas których warto rozruszać ciało i pozbyć się napięć po kilku godzinach spędzonych w jednej pozie. Aby dać odpocząć własnym oczom, warto jest na chwilę zamknąć oczy, pomrugać nimi, a także spojrzeć na czymś koloru zielnego. Czemu akurat zielony? Bowiem ten kolor działa relaksująco.

1 thought on “Choroby zawodowe pracowników biurowych

  1. Niestety to prawda z oczami- długie przesiadywanie przed komputerem neistety nie jest najzdrowsze. Ja też jakiś czas temu zadbała o swoje oczy i zainwestowałam w dobre okulary. A do okularów oczywiscie jak to kobieta dokupiłam kolczyki z cyrkoniami żeby dodać sobie trochę blasku. Efekt jest świetny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!