Obawy o jakość powietrza na zewnątrz są powszechne od czasu rewolucji przemysłowej, a towarzyszący im smog i zanieczyszczenia z odpadów przemysłowych są stałym tematem wśród Bielszczan, jednak jakość powietrza w pomieszczeniach – lub jego brak – stanowi równie poważne, jeśli nie większe zagrożenie, a mówi się o niej o wiele mniej.

Badanie przeprowadzone w wybranych bielskich domach wykazało, że zanieczyszczenie na obszarach wewnętrznych jest w rzeczywistości dwukrotnie wyższe niż zanieczyszczenie na zewnątrz i jest przyczyną astmy u dzieci, a także wielu innych objawów, które mogą również zaszkodzić osobom dorosłym. Poważny problem polega na tym, że nie ma przepisów dotyczących zanieczyszczenia powietrza w domu.

Wszystko, od ogrzewania do aerozoli ma szkodliwy wpływ na środowisko wewnętrzne, a także na gromadzenie się wilgoci lub pleśni, dymu czy oparów z kosmetyków. Bez podjęcia koniecznych środków ostrożności przeciwko tym problemom, mieszkańcy Bielska mogą cierpieć z powodu:

  • reakcji alergicznych,
  • ogólnego zmęczenia,
  • uszkodzenia wątroby, nerek i ośrodkowego układu nerwowego,
  • nudności.

W związku z tym konieczne jest, aby domy były wyposażone w środki pozwalające uniknąć zanieczyszczenia powietrza oraz aby ludzie byli wykształceni w zakresie sposobów unikania takich problemów.

Te problemy mogą mieć bardzo negatywny wpływ na Twój dom! Dym może plamić ściany, jednocześnie osadzając się na meblach i odzieży, podczas gdy wilgoć może – jeśli zostawi się ją własnemu losowi – uszkodzić drewno i tynk. Choć może wydawać się oczywistym, że Twój dom może zostać dotknięty zanieczyszczeniem powietrza z wielu artykułów gospodarstwa domowego, które są niezbędne do codziennego życia, istnieje wiele różnych rzeczy, które możesz zrobić, oraz produkty, które możesz łatwo kupić takie jak oczyszczacze powietrza aby ominąć problemy zdrowotne i zapewnić domowi bezpieczeństwo.

Porady poprawiające jakość powietrza w domu

Kiedy wchodzisz do domu, upewnij się, że zdejmujesz buty, aby nie wrzucać do środka chemikaliów, pyłków, brudu i kurzu. Jeśli masz werandę, dobrym pomysłem jest pozostawienie obuwia na zewnątrz lub przy drzwiach wejściowych, jeśli nie masz werandy.

Chociaż coraz mniej osób podejmuje się palenia, to pozostaje główną przyczyną niebezpiecznych zanieczyszczeń wdychanych w domu. Jeśli palisz, postaraj się upewnić, że robisz to na zewnątrz, nawet jeśli nie masz dzieci. Dym papierosowy zawiera ponad 4000 substancji chemicznych, w tym 43 znane związki rakotwórcze, które gromadzą się w Twoim domu, kiedy palisz papierosy. Nie tylko szkodzi to samej własności, ale także szkodzi zdrowiu i wpływa na otoczenie.

Aerozole to kolejny niebezpieczny przedmiot codziennego użytku, który, choć może wydawać się praktyczny, jest ważne aby ograniczyć jego stosowanie. Przynajmniej upewnij się, że używasz aerozoli przy otwartym oknie lub otwieraj okno przez co najmniej godzinę po użyciu. Wdychanie szkodliwych chemikaliów z dezodorantu może powodować reakcje skórne, nasilać alergie i powodować problemy z sercem, które mogą być śmiertelne.

 

1 thought on “Co Bielszczanie mogą zrobić, aby oddychać czystszym powietrzem w swoich domach?

  1. Od wielu lat wiosenna alergia całkowicie psuje mi radość z pierwszych dni wiosny. Przez te wszystkie pyłki mam co roku kilka tygodni pełnych kichania, kaszlu i łzawiących oczu. Staram się sięgać po różne leki antyhistaminowe bez recepty, ale do końca nie załatwiają one problemu. Na pewno nie ma cudownego leku, który działałby na wszystkich. Dlatego w czasie pylenia po prostu ograniczam wychodzenie na powietrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!