Bielsko-Biała to miasto, w którym na każdym rogu, na każdej ulicy można zauważyć mniejszy lub większy szyld z informacją o gabinecie dentystycznym. Dla Klientów to dobra wiadomość, bowiem w istocie mają w czym wybierać, gdy są w potrzebie usług stomatologicznych, natomiast dla osób które rozważają samodzielną praktykę dentystyczną informacja ta może trapić i nawołuje do refleksji czy w istocie warto w tym mieście otwierać kolejny gabinet. Przyjrzyjmy się tematowi bliżej.

Czy i dlaczego warto?

Według kompleksowego globalnego raportu na temat rynku usług stomatologicznych szacuje się, że zapotrzebowanie na skorzystanie z usług dentystycznych osiągnie w nadchodzących latach jeszcze wyższy poziom – co jest spowodowane starzeniem się populacji, zwiększeniem zapotrzebowania na profilaktyczne i kosmetyczne procedury dentystyczne oraz rozwojem technologii. Rosnące wydatki na jednego mieszkańca w krajach rozwiniętych i rosnący dochód uznaniowy w krajach rozwijających się także powodują globalny wzrost. Realia Bielska wpisują się idealnie w te fakty, co powinno jednoznacznie przekonać każdego kto planuje udzielać się na tym rynku do tego, iż warto pójść w ten biznes.

Ale

Kryzys gospodarczy przyniósł ogromny wpływ jeśli chodzi o przemysł stomatologiczny, ponieważ w ostatnich latach nastąpił znaczny spadek sprzedaży. Wynikało to przede wszystkim ze spadku ilości pacjentów, sporej ilości odroczonego leczenia, co doprowadziło do tego, iż w ostatnim czasie wielu dentystów i laboratoria stomatologiczne odnotowało straty.

Rosnąca stopa bezrobocia, przynosząca dochody dla gospodarstw domowych i ograniczony dostęp do kredytów powodowała spowolnienie ruchu pacjentów w ramach klinik stomatologicznych. W szczególności wielu pacjentów starało się unikać procedur implantologicznych, obejmujących zastosowanie biomateriałów, takich jak produkty regenerujące tkanki, błona dentystyczna i substytut kostniaków, a także wybrał stosunkowo niedrogie alternatywy, takie jak mosty lub korony. W rezultacie sprzedaż biomateriałów znacznie się obniżyła.

Jednak

Pomimo tego, co działo się w ostatnich latach w gospodarce przemysł stomatologiczny nadal oczekuje na całkowite przywrócenie do czasów szczytowych i w najbliższym czasie oczekuje się, że osiągnie ten poziom. Zapotrzebowanie na usługi dentystyczne oraz zwiększenie liczby osób wybierających się na zabiegi kosmetyczne oraz wprowadzenie nowych produktów, które zmniejszają dyskomfort pacjenta przechylają wagę na korzyść gabinetów stomatologicznych.

Rynek nadal stara się o wprowadzanie jeszcze lepszych procedur i rozwiązań, które sprawiają, że proces chirurgii stomatologicznej jest mniej inwazyjny i mniej czasochłonny. Wysiłki koncentrują się na zapobieganiu chorobom stomatologicznym, co z kolei wymaga popytu na materiały uzupełniające i naprawcze – wchodząc w ten biznes warto się właśnie na tym skupić, by móc się wybijać poza konkurencje. Nowe gabinety powinny mieć na celu zmniejszenie dyskomfortu pacjenta, skrócenie czasu gojenia i poprawienie funkcjonowania. Pacjenci i stomatolodzy coraz częściej powinni też stosować materiały błony stomatologicznej, regenerację tkanek i materiały organiczne do zębów.

Opracowano wspólnie z Centrum Dentystycznym DENTICA – gabinet stomatologiczny Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!