Kształcenie się w kierunku chemicznym stało się bardzo popularne, zwłaszcza połączone z biologią, w celu dostania się na studia medyczne. Bycie typowym chemikiem jest w wyniku tego stanu rzeczy nieco przyćmione i nie mówi się często o możliwościach, jakie mają ludzie, których zakres zainteresowań skończył się na tej dziedzinie.

Bez wątpienia czas wielkich naukowych odkryć w tej dziedzinie dobiegł końca już stosunkowo dawno temu, nie ma co liczyć więc na zostanie naukowcem-odkrywcą, tak jak Maria Skłodowska-Curie czy Otto Wallach. Ogólna wiedza chemiczna jest jednak bardzo pożądana, wielu pracodawców gotowych jest zatrudnić pracowników o takim właśnie wykształceniu. Profesje, które można wykonywać jako chemik mogą zaskoczyć niejednego człowieka.

Co Bielsko-Biała ma do zaoferowania chemikom?

Bielsko-Biała to całkiem duża miejscowość, która mieści w sobie wiele firm i ich siedzib, aktywnie szukających wykwalifikowanych pracowników. Jesteś szczęśliwcem, jeśli żyjesz w pobliżu Bielska i chcesz znaleźć stanowisko dla chemika. Z całą pewnością znajdzie się tam posada laboranta bądź kontrolera jakości. Trzeba być jednak szybkim i wypatrywać okazji, gdyż zapewne w tych okolicach mieszka wiele innych osób gotowych podjęcia się takiej pracy. Im lepsze kwalifikacje, tym większa szansa, że to akurat na ciebie padnie wybór, dlatego warto jest uzupełnić swoją wiedzę w razie jakichkolwiek braków, najlepiej w tematach takich jak te oferowane tutaj: https://www.bnt-sigma.pl/blad-pomiaru .

Na jaki zawód może liczyć chemik?

Znaleźć pracę w zawodzie nie jest trudno. Wystarczy poszperać w ogłoszeniach, a jest duża szansa że trafi się akurat na pożądaną ofertę. Liczyć można główne na pozycję technologa, zawodu bardzo odpowiedzialnego, lecz jednocześnie przynoszącego spore dochody. Firmy szukające takich osób są bardzo zróżnicowane, technolog jest bowiem kimś, kto, jak sama nazwa wskazuje, specjalizuje się w technologii. Mowa jest tutaj zazwyczaj o produkowaniu, hodowli czy obróbce czegoś. Zakres możliwych obowiązków może rozciągać się od sprawdzania składu farb, poprzez dobieranie odpowiednich nawozów do roślin aż do pomocy w tworzeniu jadłospisu. Zawód ten jest często powiązany z badaniami w laboratorium, gdzie wybrane próbki są poddawane testom w profesjonalnych warunkach.

Rzecz jasna, przy takiej pracy człowiek uczy się na bieżąco, a pierwsze miesiące w nowej placówce spędzi na nauce. Ma to jednak dobre strony, gdyż pracownik, w którego zainwestowano jest bardzo cenny a szefostwo niechętnie się go pozbędzie. Jeśli to nie jest zawód dla ciebie, możesz postarać się o pracę jako farmaceuta. Nawet jeśli twoje zajęcia ograniczą się do sprzedawania leków w aptece, to znajomość ich działania jest konieczna, aby nie narazić zdrowia i życia klienta. Bardziej wyspecjalizowane lekarstwa sprzedawane są w Polsce na receptę, ale nawet te wydawane bez niej mogą wyrządzić szkodę osobie nieobeznanej z ich działaniem. Kolejną kwestią są leki zastępcze, oferowane w przypadku braku tych oryginalnych. Farmaceuci często też udzielają podstawowych porad w zakresie zdrowia i leczenia się.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!