Co oznacza znak CE i dlaczego jest umieszczany na niektórych produktach? Czy zabawki muszą bezwzględnie posiadać ten certyfikat? Kupując zabawki, chcemy, by nasze dziecko nie tylko stało się szczęśliwe, dobrze się rozwijało, ale także, by podczas zabawy było bezpieczne. Jakie są bezpieczne zabawki i na co powinniśmy zwrócić uwagę? Czy certyfikowanie zabawek jest takie istotne, a jeśli tak, to dlaczego?
5 cech bezpiecznych zabawek
Przede wszystkim, po pierwsze – zabawka powinna być zbudowana tylko i wyłącznie z bezpiecznych elementów. Zabawka nie powinna być ciężka i nie może mieć podejrzanie dużych otworów czy sznurków, ostrych krawędzi i kantów. Dziecko może się zaplątać, zranić, a to szkodzi jego zdrowiu, a nawet zagraża życiu. Nie powinna także mieć części szklanych i porcelanowych ani bardzo małych, czyli takich, które dziecko może po prostu połknąć, w wyniku czego może dojść do obrażeń narządów wewnętrznych jak również uduszenia. Wszystkie elementy składowe muszą być bardzo dobrze i trwale przymocowane.
Po drugie zabawka nie może być toksyczna. Zawsze sprawdzamy, z jakiego materiału została wykonana- powinna być pozbawiona takich substancji jak: polichlorek winylu, ftalany. Nie może wydzielać ołowiu czy chromu oraz zawierać szkodliwej farby. Złej jakości farbę rozpoznamy po intensywnym i nieprzyjemnym zapachu.
Po trzecie zabawka musi posiadać czytelną etykietę napisaną po polsku. Na etykiecie powinien być określony wiek dziecka, dla którego przeznaczona jest zabawka. Muszą być jasno opisane zasady bezpiecznego jej używania.
Po czwarte baterie – jeśli takie zabawka posiada – są odpowiednio zabezpieczone. Dziecko nie może mieć do nich bezpośredniego dostępu, ponieważ połknięcie baterii grozi poważnymi urazami narządów wewnętrznych, a nawet w najgorszym wypadku – śmiercią dziecka.
Po piąte jest bezpieczna dla słuchu i wzroku dziecka. Nie może wydawać zbyt głośnych dźwięków i ostrych sygnałów świetlnych. A jeśli tak się dzieje, na etykiecie musi znajdować się wyraźne ostrzeżenie.
Szósta cecha – certyfikaty bezpieczeństwa
Polska jest krajem Unii Europejskiej. Na etykiecie zabawki dla dzieci ma obowiązek zostać umieszczony certyfikat CE. Jest on wymagany prawem europejskim i oznacza, że zabawka spełnia europejskie wymogi bezpieczeństwa.Jest swoistą deklaracją producenta, iż wyprodukowany przez niego przedmiot spełnia wymagania dyrektyw tzw. “Nowego Podejścia” Unii Europejskiej. Dyrektywy te dotyczą przede wszystkim zagadnień, które są związane z bezpieczeństwem użytkowania. Informują o ochronie zdrowia i ochronie środowiska. Dodatkowo określają zagrożenia, które producent wyrobu ma obowiązek wykryć i wyeliminować. Poza tym znak CE informuje o tym, iż dany produkt został poddany odpowiedniej procedurze oceny zgodności właśnie z dyrektywami Unii Europejskiej dotyczącymi danego wyrobu. Oznaczenie musi być przede wszystkim widoczne. Zgodnie z prawem unijnym, znak CE nie może mieć mniej niż 5 mm wysokości. Musi też być trwały. Inne certyfikaty to dodatkowa pewność, że produkt jest bezpieczny dla malucha i nie zagraża jego życiu i zdrowiu.
Więcej informacji na ten temat uzyskasz na stronie https://modino.pl