Czyszczenie klimatyzatora może wydawać się niepotrzebnym i trudnym zadaniem. W końcu tak długo, jak może utrzymać Twój dom w chłodzie, po co zawracać sobie głowę, prawda? Złe myślenie! Regularne czyszczenie jednostki klimatyzacyjnej przynosi wiele korzyści finansowych i zdrowotnych dla Ciebie i Twojej rodziny. Zapoznaj się z nimi, a jeśli będziesz chciał jeszcze więcej informacji sprawdź poradnik: jak zadbać o klimatyzację?

Poprawiona wydajność klimatyzatora

Czyszczenie klimatyzatora pozwala na bardziej wydajną pracę dzięki zmniejszeniu naprężenia i ciśnienia, które gromadzą się zwykle w urządzeniu przez gromadzenie się kurzu i zanieczyszczeń. Kiedy filtry powietrza są zatkane i zabrudzone, normalny przepływ powietrza jest utrudniony, przez co urządzenie pracuje ciężej niż powinno. Ponadto, gdy kurz pokrywa wężownicę parownika, jej zdolność pochłaniania ciepła jest osłabiona, co dodatkowo zmniejsza wydajność i zdolność do chłodzenia domu.

Niższe rachunki za prąd

W normalnym gospodarstwie domowym systemy chłodzenia stanowią znaczną część miesięcznego zużycia energii elektrycznej. Z tego samego powodu zabrudzony klimatyzator zużywa więcej energii, głównie dlatego, że jest on zmuszony do cięższej pracy, podnosząc koszty eksploatacji. Ogólnie rzecz biorąc, takie klimatyzatory zużywają od pięciu do dziesięciu procent więcej energii elektrycznej. Czyszcząc jednostkę klimatyzacji – zmniejszasz potrzebę cięższej pracy, a tym samym oszczędzasz trochę gotówki na rachunku za prąd.

Unikaj kosztownych napraw i wymiany klimatyzatora w przyszłości

Pozostawienie klimatyzatorów w stanie brudnym ostatecznie doprowadzi do większych problemów i całkowitej awarii. Ponieważ Twój klimatyzator zbiera więcej kurzu i brudu, jego czyszczenie będzie trudniejsze. Ponadto urządzenie jest podatne na przegrzanie, ponieważ wężownice parownika nie są w stanie skutecznie odprowadzać ciepła. Ponadto twoja jednostka jest podatna na tworzenie się lodu. Problemów tych można uniknąć, zlecając regularne czyszczenie jednostki profesjonalnej firmie zajmującej się czyszczeniem klimatyzacji, oraz od czasu do czasu decydując się na odgrzybianie klimatyzacji domowej.

Dodatkowo, w trakcie czyszczenia urządzenia, ekspert może wykryć potencjalne problemy, z którymi urządzenie może się spotkać w przyszłości. W ten sposób zapobiegaj droższym naprawom lub, co gorsza, konieczności wymiany całego urządzenia klimatyzacyjnego. To prawda, że zatrudnienie ekspertów będzie Cię kosztować – jest to jednak znacznie tańsze, gdy obliczysz koszty przyszłych napraw i wymiany.

Lepsza jakość powietrza w pomieszczeniach

Twój klimatyzator nie tylko chłodzi Twój dom – odgrywają również ważną rolę w utrzymywaniu czystego i zdrowego powietrza krążącego w Twoim domu. Brudna jednostka zapewnia odpowiednią pożywkę dla rozwoju pleśni, grzybów, bakterii i zarazków. W efekcie za każdym razem, gdy włączasz urządzenie, cząsteczki te są wdmuchiwane do pomieszczenia i zanieczyszczają powietrze, narażając Ciebie i Twoją rodzinę na różne infekcje dróg oddechowych i wywołują ataki astmy.

Utrzymywanie odpowiedniej konserwacji i regularnego czyszczenia jednostki klimatyzacyjnej zapewnia wiele korzyści. Te wymienione powyżej to tylko niektóre z głównych powodów, dla których warto rozważyć zlecenie profesjonalnej firmie zajmującej się klimatyzacją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!