Ktoś, kto przeczytał tytuł niniejszego artykułu, zadaje sobie pewnie pytanie na jaki temat on będzie. Otóż będzie on opisywał sposoby czyszczenia różnych rodzajów podłóg, z uwzględnieniem poszczególnych metod i zastosowanych środków. Nic więc dziwnego że czyszczenie podłóg można czasami nazwać sztuką. Zwłaszcza, jeśli składają się one z rzadko spotykanych tworzyw.

Jak wyczyścić dywan?

Odkurzanie dywanu to łatwa czynność, która na dodatek nie trwa zbyt długo. Jeśli jednak naprawdę zależy nam na jego oczyszczeniu, ograniczenie się wyłącznie do odkurzania będzie sporym błędem. Dywan – podobnie zresztą jak inne rodzaje podłoża – wymaga okresowego zastosowania detergentu.

Jego skład powinien być dostosowany do materiału z którego zbudowana jest wykładzina. Niestety, ręczne mycie dywanu jest procesem czasochłonnym, mało estetycznym i ogranicza się zaledwie do małych plam.

Jak wyczyścić drewno?

Podłogi drewniane są bardzo popularnym rodzajem podłoża, ale – ze względu na swoją porowatość – łatwo nasiąkają wodą. Dlatego do ich mycia nie powinno się stosować dużej ilości płynów. Dotyczy to zarówno wody, jak i dedykowanych detergentów.

Pamiętajmy, że metoda i materiały eksploatacyjne wykorzystywane przy oczyszczaniu podłóg drewnianych, są uzależnione od rodzaju nawierzchni, sposobu jej zabezpieczenia i gatunku drewna.

Jak wyczyścić podłogi winylowe?

Oczyszczanie podłóg winylowych (laminat) wygląda podobnie jak w przypadku drewna. Po pierwsze, trzeba zadbać o dedykowane środki czyszczące, które nie są zbyt agresywne wobec podłoża. Po drugie, ilość stosowanej wody również musi być mała co ma związek z charakterystyką tego typu podłoża.

Należy pamiętać, że laminat zwiększa swoją objętość po wchłonięciu wody. Istnieje również ryzyko, że wpłynie ona do połączeń między poszczególnymi płytami, co doprowadzi do ich odklejenia.

Automatyzacja czy mycie ręczne?

Podsumowując powyższe metody, można z łatwością dojść do wniosku, że czyszczenie w/w powierzchni musi wiązać się z:

  • ograniczeniem stosowania wody,
  • stosowaniem niewielkich ilości detergentu,
  • skutecznym przecieraniem umytej powierzchni.

Tym samym, w czyszczeniu opisywanych powyżej rodzajów podłoża, najlepiej sprawdzi się wyłącznie maszyna do mycia podłóg.

automaty czyszczące

Dlaczego?

1. Emituje ona niewielkie ilości wody i detergentu, przez co jest wskazana dla nasiąkliwych i mało odpornych na działanie wody materiałów. Co więcej, odprowadza wodę pozostawioną na powierzchni podłogi do specjalnego zbiornika.

2. Jest to urządzenie zdolne do stosowania wielu różnych metod czyszczenia, w tym szorowania powierzchni gładkich, bądź szamponowania włosia wykładzin i dywanów.

3. Maszyna do mycia podłóg jest wydajna. Za jej pomocą wyczyścimy nie tylko jedną, lub dwie plamy, ale całą powierzchnię dywanu, bądź innego rodzaju podłoża. Co więcej, zrobimy to znacznie szybciej, niż np. przy metodzie ręcznej.

Podsumowanie

Każda maszyna do mycia podłóg ma swoją specyfikę i wyjątkowe możliwości. Łączy je możliwość efektywnego oczyszczenia powierzchni, energooszczędność i uniwersalność.

Czytaj także:

https://tromil.pl/maszyny-do-mycia-podlog/

https://pracabezszefa.pl/maszyna-do-mycia-podlog

1 thought on “Czyszczenie podłóg – ręczny obowiązek czy automatyzacja?

  1. Zdecydowanie automatyzacja… Nie plączę się z mopem i wiadrem po domu, tylko włączam braavę i ona sprzęta. Czyści płytki, panele i inne rodzaje podłóg. Nawet z zaschniętymi plamami doskonale sobie radzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!