Ubranie pracownicze w wielu zawodach stanowi bardzo ważny element wizerunku firmy. Niezależnie od tego, czy zostało zatrudnionemu przydzielone, czy kupił je za własne pieniądze, powinien on o nie dbać. Oto kilka praktycznych rad, jak sprawić, aby strój pracowniczy pozostał niezniszczony i służył nam przez długi czas.
Chcesz zmienić pracę? Sprawdź najnowsze oferty pracy w Bielsku Białej
Okresowe przeglądy uniformu
Strój pracowniczy powinien być stale monitorowany. Wszelkie zabrudzenia powinny być czyszczone, zaś zniszczenia – naprawiane. Pracownik powinien co jakiś czas przeglądnąć swój strój, zwłaszcza jeśli jego praca polega na częstym kontakcie z klientami bądź kontrahentami. Dotyczy to zarówno ubrań podstawowych, jak i kompletów zapasowych. Niektóre firmy zwracają koszty za pranie i czyszczenie uniformów lub dają możliwość ich wyczyszczenia. Pracownik powinien jednak we własnym zakresie prać na bieżąco odzież do pracy.
Odpowiednie czyszczenie
Czyszczenie stroju pracowniczego powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta odzieży umieszczonymi na metce. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku specjalistycznych uniformów, których koszt jest wysoki. Jeśli nie wiesz, jakich środków używać, postaw na naturalne, hipoalergiczne i bezpieczne np. szare mydło. Z kolei, gdy obawiasz się prania w pralce możesz wyprać ubranie pracownicze ręcznie. Najlepszym rozwiązaniem będzie nie łączenie go w pralce z inną odzieżą. Dotyczy to zwłaszcza ubrań, które pochodzą z niebezpiecznych środowisk, np. ze szpitala.
Bezpieczne przechowywanie
Odzież roboczą powinniśmy przechowywać w miejscu, w którym nie ulegnie ona zniszczeniu, przebarwieniu bądź zabrudzeniu. Najlepszym rozwiązaniem będzie pokrowiec bądź oddzielna półka. Warto zadbać również o detale np. odpowiednie wieszaki, wkłady zapachowe oraz pochłaniacze wilgoci. Odzież pracowniczą chronić należy również przed uszkodzeniami mechanicznymi na skutek działania owadów (mole), zwierząt domowych oraz nieprzewidzianych wypadków.