Niestabilne powietrze zewnętrzne, wiatr, suche powietrze w pomieszczeniach i niewłaściwe produkty pielęgnacyjne powodują wysuszenie nie tylko skóry, ale także włosów. Zima często prowadzi do wysuszenia włosów, które straciły blask i witalność. Tutaj znajdziesz wyjaśnienie dlaczego włosy potrzebują nawilżenia, co się dzieje, gdy go brakuje oraz o jakich zasadach należy pamiętać, dbając o suche włosy.
Ogólnie rzecz biorąc, osoba odwadnia się, gdy z organizmu usuwa się więcej płynu, niż do niego dostaje się. Dwie trzecie naszego ciała składa się z wody, która wspomaga wiele funkcji życiowych organizmu, w tym skórę i włosy. Jeśli poziom wody we krwi staje się zbyt niski, powoduje to niezrównoważoną ilość minerałów, soli i cukru w organizmie. Każdego dnia nasz organizm usuwa płyny, więc musimy mieć pewność, że kiedy stracimy określoną ilość, wymienimy ją. Tylko organizm, który otrzyma odpowiednią ilość wody, będzie funkcjonował doskonale i pozwoli mu mieć zdrową skórę, paznokcie i lśniące włosy.
Dla włosów ważne jest prawidłowe odżywianie.
Włosy, podobnie jak skóra czy paznokcie, są żywą częścią ciała. Cebulki rosną pod skórą, więc aby być zdrowym, musisz zacząć dbać nie tylko o to, jakiego szamponu używasz, ale także o to, co wprowadzasz do swojego organizmu. Oprócz odpowiedniego spożycia wody i tego by stosować odpowiednie naturalny szampon do włosów nie mniej ważne są codziennie spożywane pokarmy, które są głównym źródłem wszystkich niezbędnych dla włosów składników odżywczych.
Każdy słyszał, że każdego dnia musimy wypijać co najmniej półtora litra wody, ale to, że pijemy dużo płynów i jesteśmy aktywni, choć godni pochwały, nie wystarczy. Bez odpowiedniego odżywiania organizm nie zdobądź wszystkie niezbędne składniki odżywcze, dlatego jeśli chcesz mieć zdrowe, nawilżone i lśniące włosy, jedz codziennie surowe warzywa i produkty bogate w kwasy omega-3, dobre efekty osiągniesz dopiero po zadbaniu o nawilżenie włosów od wewnątrz. Kwasy tłuszczowe omega-3 znajdują się w rybach, takich jak makrela i łosoś, orzechy włoskie i inne orzechy, siemię lniane, awokado i soja.
Nie zapomnij o witaminach i minerałach.
Jak każda inna część ciała, witaminy są również niezbędne dla włosów. Chociaż o ich wzroście i wilgotności często decydują takie czynniki, jak wiek człowieka, genetyka czy hormony, nie mniej ważna jest optymalna ilość składników odżywczych. Witaminy A, B, C, D i E są bardzo ważne dla włosów – wszystkie sprzyjają porostowi włosów, pomagają przywrócić odpowiednią ilość wilgoci i utrzymać zdrową kondycję. Witaminy najlepiej wchłaniają się z pożywienia, ale po zimie, kiedy ilość dostępnych świeżych owoców i warzyw jest znacznie zmniejszona, witaminy podawane doustnie mogą pomóc szybciej przywrócić witalność włosów.
Oprócz witamin zdrowe włosy potrzebują minerałów, takich jak kobalt, miedź, jod, żelazo, cynk i krzem. W przypadku braku cynku skóra głowy wysycha, a włosy zaczynają wypadać. Możesz znaleźć cynk w kiełkach i otrębach pszenicy, ostrygach, śledziu, czerwonym mięsie, roślinach strączkowych i zbożach.