Każdy dzierżawca podchodzi do wynajmu zupełnie inaczej. Niektórzy chcą zmieniać samochody co kilka miesięcy, inni – chcą znaleźć wymarzony model i w końcu go wykupić. Jak ma się wynajem długoterminowy do możliwości wykupu samochodu?

Zakup samochodu – przywilej, nie obowiązek

Większość osób, które decydują się na dłuższą formę wynajmu nie kupuje użytkowanego wyjazdu. Jest to nieopłacalne: w przypadku wynajmu długoterminowego spłacamy zużycie samochodu, czyli utratę jego wartości w wyniku użytkowania. Płacimy więc o wiele mniej, niż w przypadku kredytowania lub leasingu. Oczywiście niskie raty są czymś, czego wszyscy pożądamy: ten typ spłacania nie zbliża nas jednak do kupna samochodu.

Rzecz jasna możemy wykupić auto po zakończeniu umowy lub w jej trakcie, jednak zapłacimy o wiele wyższą sumę, niż w przypadku klasycznego leasingu. W leasingu bowiem spłacamy całkowitą wartość samochodu na zasadzie kredytu: nie przejmujemy się więc ,,utraconą wartością” samochodu. Każda następna rata realnie zbliża nas do zakupu samochodu. Na czym dokładnie polega leasing?

Leasing jest jak kredyt

Leasing, w przeciwieństwie do wynajmu długoterminowego, działa na zasadzie kredytu. Spłacamy wartość samochodu po to, aby w końcu zakupić pojazd na własność. To lepsze rozwiązanie, niż klasyczny kredyt – wiąże się z mniejszymi zobowiązaniami. W przypadku rezygnacji z samochodu możemy go po prostu zwrócić, przy czym w przypadku zakupu na wcześniej zaciągnięty kredyt sytuacja nie jest aż tak prosta.

Przez kilka lat użytkowania wynajmowanego samochodu do jego kupna zbliża nas leasing. Wynajem długoterminowy to ciągłe spłacanie eksploatacji pojazdu, a nie całkowitej rynkowej wartości. Jest więc przeznaczony dla osób, które nie są zdecydowane na konkretny samochód i cenią sobie swobodę działania i wyboru.

Niektóre firmy uskuteczniają rozwiązania, które mają łączyć klasyczny leasing z wynajmem długoterminowym. Warto spytać przedstawiciela wypożyczalni o możliwość dostosowania oferty pod indywidualne wymagania – jak to się mówi, ,,klient nasz pan”!

Inne podejście do tematu – sprawdź, zanim kupisz!

Często kierowcy, którzy stoją przed dylematem który samochód kupić, decydują się na skorzystanie z wypożyczalni samochodów tylko po to… aby pojeździć każdą wybraną przez nich ,,opcją”. Jeśli przetestujemy kolejno interesujące nas modele podczas wynajmu długoterminowego (czasem możemy zmieniać samochody w ramach obowiązującej nas umowy), podjęcie decyzji stanie się prostsze. Jazda testowa w salonie nie oddaje bowiem dobrze tego, jak auto sprawuje się w codziennych, nieraz całkowicie przypadkowych warunkach!

W przypadku osób, które traktują wynajem jako testowanie wybranych modeli samochodów, nawet lepszy od wynajmu długoterminowego może okazać się wynajem krótkoterminowy. Kilkudniowa wycieczka i auto, które chcemy kupić? Chyba nie ma lepszego rozwiązania. Warto rozpatrzyć plusy i minusy każdego rozwiązania i wziąć pod uwagę aspekty takie, jak ewentualny limit kilometrów i wliczone w umowę dodatkowe usługi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!