Obróbka drewna zarówno w prywatnym garażu, jak i większym warsztacie stolarskim wymaga nie tylko dobrego sprzętu, ale przede wszystkim umiejętności. Im więcej pracy do wykonania, tym bardziej profesjonalnej szlifierki do drewna będziemy potrzebowali. Przy pracach małych i jednorazowych może obejść się bez wydatków na urządzenia szlifujące. Taką pracę wykonuje się, używając łatwo dostępnego i taniego papieru ściernego różnej grubości.
Ręczne szlifowanie drewna
Zwykle rozpoczynamy pracę od wstępnego szlifowania papierem dużej grubości, by pozbyć się wstępnych nierówności i zacięć. Następnie należy stopniowo zmniejszać poziom grubości papieru ściernego, aż do uzyskania idealnie gładkiej powierzchni. Aby uniknąć strzępienia drewna, poruszaj papierem wzdłuż włókien, a nie w poprzek. Zwróć uwagę na siłę, jakiej używasz. Niech to będzie naturalny docisk. Praca ze zbyt dużą siłą może mieć odwrotny skutek do zamierzonego.
Po chwili szlifowania pozbywaj się na bieżąco pyłu, który powstaje w wyniku zdzierania mikrowarstw. Jeśli pozostawisz go na wierzchu, może on porysować materiał. Jeśli pozostawisz nierówności i materiał nie będzie wygładzony, utrudnione będzie dokładne nakładanie warstw ochronnych w postaci impregnatów, co obniży jakość produktu końcowego. Nie oszczędzaj na papierze. Wymieniaj go, gdy poczujesz, że musisz wkładać coraz to więcej siły. Jeśli do wykonania masz więcej pracy bądź będą to czynności wykonywane regularnie, polecamy zaopatrzyć się w profesjonalną szlifierkę do drewna.
Jaka szlifierka do drewna?
Urządzeń na rynku sprzętów stolarskich jest naprawdę mnóstwo. Jak dobrać odpowiedni sprzęt? Przede wszystkim zastanowić się nad tym, jak często będzie używany. Jeśli ma to być praca jeden raz w tygodniu, można skorzystać z niskobudżetowej opcji, a zarazem bardzo uniwersalnej szlifierki taśmowo-tarczowej STILER 150X1220CM 6X10″. Połączenie systemu taśmy i tarczy w jednym urządzeniu pozwala na wykonanie praktycznie każdej pracy związanej z obróbką stolarską. Stół szlifierki do drewna pochyla się do 45 stopni, a samo cięcie czy szlifowanie możliwe jest zarówno w pionie, jak i poziomie. Szlifierka taśmowa przystosowana jest do podłączenia dowolnego odciągu, co dodatkowo zmniejszy czas, który bez tej funkcjonalności spożytkowany byłby na sprzątanie i zamiatanie. Waga 50 kg pozwala na bezproblemowe przenoszenie urządzenia z miejsce na miejsce.
Szlifierka krawędziowa
Jeśli interesuje Cię nieco większa szlifierka do drewna, która przystosowana jest do prowadzenia zakładu stolarskiego, polecam szlifierkę krawędziową z oscylacją KOS 2260C Holzmann. Charakteryzuje się wydajnością pracy oraz licznymi wspomaganiami takimi jak system szybkiej wymiany taśmy. Dodatkowo posiada szafkę na narzędzia wbudowaną w sprzęt. Oszczędność miejsca i porządek pracy to dwa kluczowe elementy do przyjemnych i długotrwałych działań przy obróbce drewna. Dostępne są sprzęty o jeszcze większych gabarytach i parametrach, takie jak szlifierka krawędziowa Holzmann KOS 2740C Holzmann.
Zastanów się, czy obróbka będzie jednorazowa, czy może regularna. W tym drugim przypadku warto zastanowić się nad jednorazową inwestycją w szlifierkę do drewna na długie lata.