Życie potrafi zaskakiwać, choć nie zawsze pozytywnie. Niestety codziennie zdarzają się wypadki, nie tylko w zakładach pracy, domach, ale także w miejscach publicznych. Pomoc musi być udzielona natychmiastowo i na miejscu, dlatego ratownicy medyczni muszą być przygotowani na kaprysy pogody, a także zmienną temperaturę. Dlatego jednostki służb medycznych powinny zadbać o odzież ratowniczą dostosowaną do pory roku.

Odzież ratownicza letnia – przepuszczalność powietrza i funkcjonalność

W Polsce lata obecnie często są niemal tropikalne, co sprawia, że wykonywanie pracy jest trudne, szczególnie w przypadku służb medycznych, które przecież ratują życie. Wiele wezwań latem dotyczy zasłabnięć i udarów i jak pokazują statystyki karetki mają znacznie więcej interwencji w czasie upałów. Dlatego służby medycznie, w tym ratownicy medyczni i lekarze powinni być w dobrej kondycji, aby móc udzielić pomocy i nie stać się kolejnymi pacjentami służb medycznych. Kluczową rolę odgrywa tutaj odpowiednio dopasowana odzież ratownicza, która powinna być przewiewna, czyli zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza, nie przyklejać się do ciała i pozwalać skórze oddychać. Taka odzież ratownicza zapobiega przegrzaniu, a także chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV. Zatem najbardziej polecana jest odzież, która posiada przynajmniej 50% bawełny w swoim składzie, bądź wykonana jest z paroprzepuszczalnego poliestru.

Odzież ratownicza zimowa – komfort termiczny i wygoda

endokrynolog gdynia prywatnieZimą, kiedy temperatura spada znacznie poniżej zera lekarze i ratownicy medyczni pogotowia często zajmują się przypadkami odmrożeń ciała i wychłodzeń organizmu. Poza wyposażeniem karetki w odpowiedni sprzęt, np. koce termiczne, służby medyczne nie mogą zapominać o własnej ochronie przed zimnem i mrozem. W tym przypadku powinni oni wybierać odzież ratowniczą zimową, która chroni przed niską temperaturą, przenikliwością mroźnego wiatru, a jednocześnie nie ogranicza ruchów i zapewnia wygodę. Najlepiej sprawdzi się tu odzież wykonana z poliestru i polaru, która świetnie utrzymuje temperaturę, a jednocześnie zapobiega przegrzaniu. Ważne jest również ocieplane obuwie, które koniecznie musi posiadać antypoślizgową podeszwę, a także wysoką cholewkę. Zapobiega to kontuzjom i upadkom.

Odzież ratownicza powinna być nie tylko komfortowa, ale dopasowana do warunków atmosferycznych. Zatem ważna jest nie tylko odzież, ale również odpowiednie obuwie, dzięki czemu przenoszenie poszkodowanego na noszach w trudnych warunkach jest bezpieczniejsze.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!