Drewno jest jednym z najczęściej wybieranych materiałów do produkcji schodów. Mimo, iż na rynku znaleźć można ogromny wybór różnych modeli schodów wykonanych z metalu, czy betonu, to drewno niezmiennie króluje i jest bardzo chętnie wybierane. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję dotyczącą tego, jak będą one wyglądać w naszym domu warto dowiedzieć się, z czego wynika tak ogromna popularność schodów drewnianych.

Czym charakteryzują się schody z drewna?

Drewno jest przede wszystkim materiałem łatwo dostępnym i nie stwarzającym większych problemów podczas obróbki. Dodatkowo jest wytrzymałe oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jednocześnie drewno jest bardzo eleganckim materiałem, które wprowadza do wnętrza niepowtarzalną atmosferę. Mimo, iż kojarzy się ze stylem klasycznym pasuje także jako element dekoracyjny w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach. Jeśli będziemy je systematycznie konserwować posłużą przez wiele lat. Drewno wpływa pozytywnie na mikroklimat, jaki panuje w pomieszczeniach, co jest szczególnie ważne w przypadku alergików. Zaletą schodów wykonanych z tego właśnie materiału jest także to, że nawet podczas chodzenia boso nie będą one ani śliskie, ani zimne. Drewno idealnie komponuje się także z innymi materiałami, takimi jak metal czy szkło, dzięki czemu można stworzyć z takiego połączenia ciekawą aranżację.

Z jakich gatunków drzewa wykonuje się schody?

Do tego, aby schody służyły przez długi czas bez zarzutu konieczne jest wybranie odpowiedniego gatunku drewna. Do tego celu wykorzystuje się zarówno gatunki krajowe, jak i egzotyczne. Do gatunków krajowych, które charakteryzują się najlepszą trwałością oraz doskonałym wyglądem należy przede wszystkim dąb oraz jesion. Do tej grupy zaliczyć można również buk, który także należy do gatunku drzew twardych. Zdecydowanie droższą opcją jest wybór drewna egzotycznego. Do wykonywania schodów najczęściej wybiera się takie gatunki, jak merbau, teak, mahoń, wenge oraz świerk skandynawski.

Konstrukcje schodów drewnianych

Oprócz gatunku drewna bardzo istotna jest także konstrukcja schodów. Najprostsza w swojej budowie jest konstrukcja policzkowa. Podstawę stanowią dwie belki policzkowe, które jednocześnie są oparciem dla stopni. Z jednej strony można zamontować zabezpieczającą balustradę. Innym rodzajem są schody wspornikowe. W ich przypadku stopnie podtrzymywane są przez jedną belkę nośną, która przebiega przez ich środek. W przypadku małych pomieszczeń sprawdzą się schody kręte, ponieważ zajmują one zdecydowanie najmniej miejsca. Stopnie montuje się wokół pionowego słupa będącego także podparciem całych schodów. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że ich użytkowanie może być nieco problemowe zwłaszcza w przypadku małych dzieci oraz osób starszych.

Schody drewniane Lublin
kom.: 604 90 30 47
drewdom@drewdom.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!