Przemysł budowlany w Bielsku cieszył się najszybszym wzrostem zamówień w ubiegłym roku i to mimo wzrostu kosztów materiałowych. To daje do myślenia i sprawia, że coraz więcej osób chce wejść w ten biznes.

Czy warto?

Najbardziej optymistyczne sprawozdanie powstałe na kanwie przeglądu tego sektora produkcyjnego, mówi iż przeciętna działalność w budowlance może rozrosnąć się do dużych rozmiarów w nie więcej niż dwa i pół roku. To jakby nie patrzeć tworzy możliwie jak najlepszy obraz ekonomiczny, lepszy niż ten którego się spodziewano jeszcze do niedawna. Wszystko też sygnalizuje silniejszy wzrost szczególnie budowy osiedli mieszkaniowych i apartamentowców – dlatego właśnie inwestowanie w biznes w tą stronę będzie na pewno bardzo opłacalny. Poprawa zamówień i ogólne odreagowanie warunków biznesowych pomagają poza tym podnieść produkcję budowlaną na najwyższym poziomie – co daje jeszcze większe możliwości przedsiębiorcom.

Budownictwo było główną siłą napędową wzrostu pracy w Bielsku i poziom zatrudnienia w tym sektorze wzrósł w najszybszym tempie od stycznia. Prace nad projektami inżynierii lądowej i wodnej wzrosły w szybkim tempie, a budowa komercyjna wzrosła tylko nieznacznie – co jednak nie znaczy iż w tę stronę nie warto inwestować. Wręcz przeciwnie – warto próbować swoich sił.

Jednakże presja cen również wzrosła w wyniku gwałtownego zainteresowania budownictwem. Najnowszy wzrost kosztów produkcji był najwyższy od kwietnia 2011, dlatego też dzisiejsze firmy budowlane nie mają wyjścia i chcąc nie chcąc godzą się na wyższe ceny surowców importowanych do klientów, a ceny produkcji rosną i to w szybkim tempie – być może więc warto pomyśleć nad biznesem jako producent i dystrybutor materiałów budowlanych? To może być prawdziwa żyła złota.

gładźNiejeden ekonomista w tym mieście może potwierdzić, że wszystkie główne obszary działalności budowlanej zaczęły mieć teraz o wiele lepszy czas niż to co działo się o tej porze w ubiegłym roku, ale w każdym przypadku wzrost ten jest znacznie słabszy niż cykliczny – co jednak nie powinno zniechęcać żadnego inwestora. Roztropny specjalista ds. Budownictwa i asystent kierownika potwierdza także, że ubezpieczenia branży budowlanej to kolejny sektor w który warto pójść rozważając biznes. Niemniej jednak szanse biznesowe w budownictwie pozostają nadal wysokie i są wielką zachętą dla licznych przedsiębiorców. To szansa, z której powinno się zdecydowanie korzystać. Ale przemysł nie czuje jeszcze pełnego nacisku i są obawy, że obecny dobry czas roboczy będzie miał tylko wykonawców w perspektywie krótkoterminowej- czy tak się stanie?

Spadające poziomy zagranicznych inwestycji bezpośrednich mogą ograniczyć rozwój bielskiego rynku budowlanego, który zaszkodzi miejscowym kontrahentom w miarę zwiększania się konkurencji i wyciszy margines przemysł. Aby do tego nie dopuścić najlepiej będzie wkładać inwestycje w lokalny biznes i na takich podwalinach rozwijać branżę budowlaną w najlepszy możliwy sposób. To takie podejście do sprawy daje perspektywy.

Opracowano wspólnie z portalem budowlanym Leca.pl – beton lekki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!