Dywany to bardzo popularne dodatki, które pojawią się w niemal każdym polskim domu. W sklepach meblowych do wyboru jest wiele ciekawych modeli dywanów, ale nie każdy z nich sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Przed wyborem najodpowiedniejszego z nich należy dokładnie określić jego miejsce i przeznaczenie, aby w przyszłości nie sprawiał żadnych problemów w użytkowaniu, ani w pielęgnacji.

Dywan w przedpokoju

Od niedawna bardzo popularny stał się dywan shaggy. Swoją popularność zyskał przede wszystkim ze względu na swój wygląd oraz właściwości. Jest gruby, miękki, ciepły oraz wyjątkowy miły w dotyku, ale czy nadaje się do każdego pomieszczenia?

Tego typu dywan doskonale sprawdza się w salonie i sypialni. Natomiast w innych pomieszczeniach na przykład na korytarzu zdecydowanie lepszy będzie dywan tkany. Jest on zdecydowanie cieńszy, niż dywan shaggy, ponieważ jego włosie ma zazwyczaj zaledwie dwa lub trzy centymetry długości. Poza tym przedpokój jest miejscem, do którego wchodzimy zaraz z dworu i ściągamy buty. W okresie letnim zwykle nie jest to problematyczne, jednak w okresie jesienno-zimowym taki dywanik nieustannie będzie brudzony i plamiony brudem przynoszonym z dworu. W związku z tym dywanik w tym pomieszczeniu powinien być łatwy w utrzymaniu czystości. Tak naprawdę najlepszym rozwiązaniem jest możliwość prania w pralce – oszczędzi to wiele czasu i pozwoli zachować czystość dywanika. Wybierając dywan na przedpokój, warto kierować się jego ceną, a więc wybrać ten, który został stworzony przy użyciu materiałów sztucznych, Bardzo modne są modele z wełny, ale ich cena jest zdecydowanie zbyt wysoka.

Dywan w salonie

Inaczej wygląda kwestia kupienia dywanu do salonu. W tym przypadku sprawdzi się każdy, który się nam podoba. Niemniej jednak najczęściej wybór pada na dywan shaggy. Jest on doskonałym wyborem dla miłośników przytulnych i ciepłych wnętrz. Poza tym shaggy bardzo łatwo dopasować do niemal każdego wystroju pomieszczenia, przez co nie ma obawy, że zdominuje on lub zupełnie zepsuje całą aranżację.
Dywan ten najczęściej leży w centralnym miejscu pokoju dziennego lub zaraz przy kanapie. To drugie rozwiązanie może mieć dla wielu osób jednocześnie dobre i złe strony.

Na plus tej sytuacji przemawia wygląd dywanu i jego idealne komponowanie z otoczeniem, Dodatkowo jest on świetnym izolatorem od zimnej podłogi, a więc jest ciepły dywanem, na którym bez przeszkód możemy postawić gołe stopy.
Złą stroną tego rozwiązania jest możliwość poplamienia go kawą lub herbatą. Oczywiście, jeśli jest to niewielka plama i zostanie ona szybko oczyszczona za pomocą suchego szamponu do dywanów, to nie będzie po niej śladu. Natomiast jeżeli jest mocna i rozległa plama, to dywan musi zostać oddany do pralni chemicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!