Własny dom jest marzeniem wielu osób, które mieszkają w blokach na osiedlach pełnych ludzi. Budowa domu to spora inwestycja, dlatego też warto do niej dobrze się przygotować. Pierwszym krokiem powinno być przede wszystkim wybranie dobrej lokalizacji. Mieszkańcy Bielska-Białej mają do wyboru sporo ciekawych miejsc, położnych bliżej lub dalej od centrum miasta.

Aby kupić działkę pod budowę domu trzeba mieć przede wszystkim sporą ilość gotówki, koszty działki są bowiem sporym wydatkiem, które rozpoczyna serię wielu innych kosztów ponoszonych w związku z budową własnego domu. Jeśli chcemy mieszkać bliżej centrum miasta, musimy liczyć się z tym, że działka będzie sporo droższa niż taka, która będzie położona na obrzeżach lub nawet kilka kilometrów za miastem. Kupując działkę zawsze warto zwracać uwagę nie tylko na jej wygląd, ale również na ukształtowanie terenu, drogi dojazdowe, stojącą wodę, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Im więcej będziemy wiedzieć o działce przed kupnem, tym mniej niespodzianek spotka nas po zakupie.

Kupno na kredyt

Koszty działki są dosyć wysokie, dlatego też wiele osób decyduje się na zakup w kredycie. To dobre rozwiązanie, dzięki któremu możemy przez dłuższy czas przygotowywać się do budowy domu. W trakcie spłacania kredytu na zakup działki możemy też nie tylko gromadzić środki na budowę domu, ale również budować sobie pozytywną historię kredytową, która przyda się w sytuacji, gdy będziemy potrzebować kredytu na budowę domu. Osoby, które mają na koncie wiele spłaconych kredytów są bowiem dla banków bardziej wiarygodne niż takie, które mają całkowicie pustą historię kredytową. Wtedy bowiem bank nie jest w stanie ocenić, w jaki sposób dany wnioskodawca wywiązuje się ze spłacania swoich obowiązani. Dotychczas bowiem żadnych nie miał. Kredyt na zakup działki warto więc wykorzystać do budowania pozytywnej historii kredytowej. Być może przyda się ona od razu po spłaceniu tego kredytu, gdy będziemy chcieli na tej działce postawić dom, też w kredycie.

Jak podnieść swoją zdolność?

Wysoka zdolność kredytowa jest przydatna, gdy potrzebujemy kredytu na wysoką kwotę. Warto wtedy przygotować się do wnioskowania o taki kredyt z odpowiednim wyprzedzeniem. Im mniej innych kredytów, pożyczek czy rat będziemy mieć na głowie, tym wyższa będzie nasza zdolność kredytowa. Jeśli w przyszłości chcemy kupować działkę i budować dom, pamiętajmy, że jest to spora inwestycja, która wymaga dużych nakładów finansowych. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z dobrego doradcy finansowego i kredytowego, który obiektywnie spojrzy na nasze finanse i oceni, aby ocenić, czy możemy sobie pozwolić na taka inwestycję. Zawsze przy wnioskowaniu o kredyt trzeba kierować się rozsądkiem, a nie myśleniem emocjonalnym. Bierzmy pod uwagę nie tylko aktualną sytuację finansową, ale również prognozy na przyszłość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!