Bielsko-Biała to jeden z większych ośrodków gospodarczych Śląska. Atutami miasta są niskie bezrobocie w połączeniu z dużym zapotrzebowaniem na pracowników i przekraczającą 26 tys. liczbą działających w mieście firm.
Lokalny rynek zatrudnienia jest chłonny i różnorodny. Jak się na nim szybko odnaleźć? O czym pamiętać, przeglądając oferty pracy w Bielsku-Białej?
Oferty pracy w Bielsku-Białej – gdzie ich szukać?
Na początek warto poznać specyfikę bielskiego rynku pracy. Śląsk w ogóle to teren atrakcyjny nie tylko dla inwestorów z wielu branż, a także dla osób poszukujących zatrudnienia.
W Bielsku-Białej rozwijają się sektory przemysłowy, budowlany, handlowo-usługowy. Zgodnie ze stanem REGON (dane GUS na koniec marca 2021 r.) działa tu 27 155 podmiotów gospodarki narodowej. Praca w Bielsku-Białej czeka w firmach różnej wielkości, zarówno tych najmniejszych, często prowadzonych rodzinnie, jak i dużych przedsiębiorstwach o strukturach liczących ponad tysiąc pracowników.
Najwięcej jest mikrojednostek – 25 960. Zatrudniają one do 9 pracowników bądź działają na zasadzie samozatrudnienia. Zakładów pracy generujących między 10 a 49 miejsc pracy jest 935, a 216 zatrudnia między 50 a 249 osób. Do największych pracodawców w mieście zalicza się 40 podmiotów o stanie kadrowym w przedziale 250-999 osób oraz 4 zatrudniające co najmniej 1000 pracowników.
Sekcje PKD, w których działa najwięcej firm w Bielsku-Białej to:
- handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych – 22,1% ogółu podmiotów zarejestrowanych jest w tej sekcji PKD,
- działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 12,2% podmiotów,
- budownictwo – 10,8% podmiotów,
- przetwórstwo przemysłowe – 9,1% podmiotów,
- opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 6,5% podmiotów.
Praca w Bielsku-Białej od zaraz dostępna jest przede wszystkim w zakładach przemysłowych i firmach budowlanych. W badaniu Barometr zawodów to właśnie w przemyśle oraz budownictwie wskazano najwięcej grup zawodów deficytowych. Niemniej wakaty w Bielsku-Białej i okolicy znajdziemy także w wielu innych branżach.
Przeglądanie ofert pracy może się nam wydawać zajęciem monotonnym i żmudnym. Nie musi jednak tak być. Wystarczy, że wybierzemy odpowiednie narzędzia. Najlepszym pomysłem będzie duży portal pracy. Na praca.pl mamy do dyspozycji nie tylko wyszukiwarkę ogłoszeń w konkretnych lokalizacjach, ale też możemy w szybki sposób selekcjonować oferty, przygotować profesjonalne CV czy włączyć job alert i otrzymywać powiadomienia mailowe o nowych interesujących nas ogłoszeniach. Służące do tego narzędzia są zupełnie darmowe, a zdecydowanie ułatwiają szukanie pracy.
Profesjonalne CV
CV jest podstawowym dokumentem aplikacyjnym, pierwszą szansą na zrobienie dobrego wrażenia na rekruterze i na pokazanie wszystkich naszych atutów. Musi być więc perfekcyjne. Ułatwieniem w jego napisaniu będzie kreator CV. Praca.pl oferuje przygotowane przez specjalistów HR i rynku pracy narzędzie, dzięki któremu w prosty sposób stworzymy dokument zawierający wszystkie niezbędne informacje. Wystarczy uzupełnić wzór CV, zapisać dokument w profilu kandydata bądź zapisać plik w formacie PDF.
Rozmowa o pracę – jak się przygotować?
W ciągu ostatniego roku na popularności zyskała nie tylko praca zdalna, ale także rekrutacja od początku do końca przebiegająca online. Dla wielu z nas rozmowa kwalifikacyjna, którą odbywamy w zaciszu własnego domu, jest czymś zupełnie nowym. Warto jednak wiedzieć, że również taka forma nie zwalnia nas z odpowiedniego przygotowania się.
Niezależnie od tego, czy pracodawca zaprasza nas do swojej siedziby, czy proponuje rozmowę o pracę online, bądźmy zatem gotowi na pytania dotyczące naszej kariery zawodowej, zakresu obowiązków na poprzednim stanowisku, twardych kompetencji. Przed rozmową sprawdźmy dokładnie, czym zajmuje się potencjalny pracodawca, poczytajmy branżowe nowinki. Obowiązkowo odwiedźmy stronę internetową firmy. Dobrze jest także wcześniej zastanowić się, o co chcielibyśmy zapytać rekrutera, aby doprecyzować warunki zatrudnienia i nie zapominajmy o przemyśleniu strategii negocjacji finansowych. W określeniu naszych oczekiwań na rynkowym poziomie pomoże sprawdzenie, jakie są średnie zarobki na danym stanowisku.