Kannabinoidy zyskują uwagę w wielu sektorach, w tym w sektorze farmaceutycznym, nutraceutycznym i kosmetycznym. Do chwili obecnej zastosowano kilka konwencjonalnych i alternatywnych technik ekstrakcji Cannabis sativa L (C. sativa L.) na skalę przemysłową.

Ekstrakcja kannabinoidów – ciekawostki

Konwencjonalne metody obejmują ekstrakcję ciekłym rozpuszczalnikiem, w tym rozpuszczalnikami polarnymi i niepolarnymi, takimi jak:

  • etanol,
  • heksan,
  • eter naftowy.

Ekstrakcja gazem pod ciśnieniem to kolejna konwencjonalna metoda i obejmuje ekstrakcję gazowymi węglowodorami, takimi jak n-butan i n-propan, ekstrakcję nadkrytyczną lub podkrytyczną dwutlenkiem węgla oraz ekstrakcję gazowym czynnikiem chłodniczym.

Alternatywne metody ekstrakcji obejmują ekstrakcję wspomaganą mikrofalami, ekstrakcję wspomaganą ultradźwiękami, kawitację hydrodynamiczną i pulsacyjne pola elektryczne. Chcemy w tym kontekście bliżej spojrzeć na główne techniki i technologie ekstrakcji na skalę przemysłową oraz spojrzeć na kilka aspektów wstępnej obróbki materiału roślinnego konopi indyjskich i jego wpływu na ekstrakcję. Po więcej informacji udaj się na stronę: https://olejkicbd.net.pl/.

Jak dobrać odpowiednią metodę ekstrakcji?

Metodologię stosowaną do ekstrakcji kannabinoidów z substancji roślinnej konopi indyjskich należy starannie wybrać, biorąc pod uwagę kluczowe kwestie.

Wydajność ekstrakcji (masa wyekstrahowana w porównaniu z masą materiału roślinnego), wydajność ekstrakcji (wyekstrahowane kannabinoidy w porównaniu z kannabinoidami obecnymi w materiale roślinnym) i jakość ekstraktu to kluczowe czynniki, oprócz względów środowiskowych, bezpieczeństwa i skalowalności. Charakterystyka pożądanego produktu końcowego determinuje wymaganą jakość ekstraktu pod względem czystości kannabinoidów oraz obecności dodatkowych związków o łącznym działaniu synergistycznym, takich jak terpeny czy flawonoidy. Ogólnie rzecz biorąc, metoda ekstrakcji musi zachować właściwości biologiczne i farmaceutyczne kannabinoidów, zapewniając jednocześnie akceptowalną wydajność ekstrakcji.

Ogólnie techniki ekstrakcji kannabinoidów można sklasyfikować jako konwencjonalne, takie jak ekstrakcja ciekłym rozpuszczalnikiem lub ekstrakcja gazem pod ciśnieniem (w tym ekstrakcja butanem lub płynem podkrytycznym lub nadkrytycznym) oraz innowacyjne lub alternatywne, takie jak ekstrakcja gorącym gazem, ekstrakcja wspomagana ultradźwiękami.

Parametry wpływające na dobór ekstrakcji

Wśród głównych parametrów wpływających na proces ekstrakcji najważniejsze to charakter rozpuszczalnika i powinowactwo do docelowych związków, temperatura, ciśnienie, szybkość mieszania, stosunek rozpuszczalnika do substancji roślinnej, czas kontaktu i wielkość cząstek materiału roślinnego. Parametry te muszą być odpowiednio dobrane, aby poprawić wydajność ekstrakcji, jednocześnie umożliwiając skalowalność procesu. Skuteczne zwiększenie skali procesu ekstrakcji jest trudne, ponieważ wiele czynników jest ze sobą powiązanych i należy je wziąć pod uwagę, w tym względy bezpieczeństwa, analityczne, chemiczne i techniczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!