Jak podała “Polska Gazeta Krakowska”, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Bielsku-Białej uchyliło decyzję środowiskową dla budowy elektrowni Czeczott.
Do SKO odwołała się ekologiczna organizacja Towarzystwo na rzecz Ziemi (TnZ). Zdaniem ekologów planowana przez Kompanię Węglową i japońską firmę Mitsui & Co. budowa elektrowni Czeczot zagrozi jakości powietrza w regionie.
SKO uchyliło wydaną w lipcu przez wójta gminy Miedźna decyzję środowiskową uzasadniając to faktem, iż ten nie odniósł się w toku postępowania do istotnych merytorycznych zarzutów stawianych przez mieszkańców i ekspertów.
Przeciwny budowy elektrowni zwracali uwagę, że w raporcie oddziaływania inwestycji na środowisko zostały zaniżone dane odnośnie zasięgu rozprzestrzeniania się w powietrzu gazów i pyłów z planowanej elektrowni. Między innymi w tej sprawie w ocenie SKO powinien zostać powołany biegły, który przeprowadzi stosowną analizę.
Wraz z decyzją środowiskową SKO uchyliło postanowienie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach pozytywnie uzgadniające realizację elektrowni.
KW rozważa wniesienie skargi na decyzję SKO do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Opóźnienie inwestycji
– To fatalna wiadomość, bo to opóźni wszelkie działania związane z budową tej elektrowni – mówi dla portalu wnp.pl Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80. – Budowa tej elektrowni to bowiem bardzo istotne przedsięwzięcie. Ona poprawiłaby sytuację Kompanii Węglowej, gdyż miałby w niej być spalany węgiel z kopalń Kompanii. Poza tym realizacja tej inwestycji oznacza nowe miejsca pracy. Dlatego liczę, że wszelkie kwestie zostaną wyjaśnione z mieszkańcami i będzie możliwa kontynuacja projektu – zaznacza Bogusław Ziętek.
Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 1,5 mld euro, czyli ok. 6 mld zł. Elektrownia miałaby zużywać ok. 2,5-3,5 mln ton węgla o kaloryczności poniżej 20 MJ/kg rocznie i produkować w ciągu roku ok. 5-7 TWh energii. Sprawność elektrowni ma wynosić ok. 45 proc.
Mitsui & Co jest międzynarodową grupą posiadającą 146 biur w 66 krajach. Grupa jest obecna w wielu sektorach gospodarki m.in. w sektorze hutniczym, surowców mineralnych, chemicznym, energetycznym, ale także spożywczym.
Źródło: Polska Gazeta Krakowska, Forbes, gornictwo.wnp.pl