Faktoring jest doskonałym źródłem finansowania dla małych firm. Faktoring to transakcja finansowa między właścicielem firmy a stroną trzecią, która zapewnia natychmiastową gotówkę temu pierwszemu w zamian za wierzytelności na rachunku firmy.

Innymi słowy, firma bez środków pieniężnych, która nie jest w stanie zdobyć desperacko potrzebnych środków, sprzedaje swoje faktury, zwane wierzytelnościami, podmiotom zewnętrznym i w zamian otrzymuje bardzo potrzebną gotówkę.

Należności z tytułu rachunków są aktywem należącym do przedsiębiorstwa, ale zazwyczaj są sprzedawane z dyskontem, ponieważ strona trzecia zgodzi się zapłacić gotówkę tylko wtedy, gdy ta przyniesie zysk. Zniżka oczywiście zmniejsza zysk, jaki mogła osiągnąć mała firma, ale dostaje pieniądze potrzebne do kontynuowania działalności.

Faktoring to nie pożyczka, ale sprzedaż faktur przedsiębiorstwa.

Należy do tej samej kategorii instrumentów finansowych, co np. dyskontowanie faktur, z których wszystkie umożliwiają małym firmom pozyskiwanie funduszy. Faktoring obejmuje sprzedaż wszystkich wierzytelności przedsiębiorstwa i jest operacją opartą na firmie. Z drugiej strony to wszystko wiąże się ze sprzedażą tylko jednej z jego transakcji i dlatego jest uważany za działanie oparte na transakcji, które nie ma związku z innymi transakcjami. Podobnie dyskontowanie faktur wyraźnie różni się od faktoringu, ponieważ jest podobne do pożyczki, w której wierzytelność służy jako zabezpieczenie.

Faktoring ma tę zaletę, że pozwala:

 • uzyskać szybką gotówkę
 • zabezpiecza długi zaciągnięte przez firmę
 • zmniejsza ryzyko nieściągalności długów
 • pomaga zapewnić płynność przepływu środków pieniężnych

Firma faktoringowa z kolei zarabia pieniądze, ponieważ kupuje należności z dyskontem.

Faktoring działa w odniesieniu do trzech stron interesu. Sprzedawca to osoba sprzedająca wierzytelność. Należność jest aktywem, ponieważ jest to kwota należna sprzedającemu za sprzedane towary lub świadczone usługi. Strona trzecia jest organizacją zainteresowaną zakupem wierzytelności ze zniżką od sprzedawcy i płaceniem gotówką. Sprzedawca przenosi swoje prawa własności wierzytelności na stronę trzecią, która również ponosi ryzyko związane z niespłaceniem należności.

Funkcje faktoringu

 • Okres faktoringu zazwyczaj wynosi od 90 do 150 dni.
 • Jest to pożyczka dla firm swoistego rodzaju.
 • Odpowiednie rozwiązanie dla nowych firm bez historii kredytowej, ponieważ udzielany jest na podstawie zdolności kredytowej klientów firmy i ich zdolności do regulowania należności.
 • Firmy faktoringowe zawsze przeprowadzają analizę ryzyka kredytowego przed zapewnieniem funduszy dla małego biznesu.
 • Faktoring może być ujawniony lub niejawny.
 • Wiele firm oferuje firmom usługi faktoringowe.

Chociaż jest to drogie w porównaniu z innymi rodzajami instrumentów finansowych dla małych firm, faktoring jest często wykorzystywany do uzyskania natychmiastowej gotówki w celu utrzymania działalności. Jeśli więc uważasz, że jest to rozwiązanie, które może pasować do Twoich potrzeb – warto się nim nieco bliżej zainteresować.

1 thought on “Faktoring dla małych, bielskich firm – jakie korzyści niesie?

 1. Jeśli szukacie sprawdzonych i naprawdę aktualnych informacji z rynku kryptowalut, warto zajrzeć na https://www.kryptoporadnik.pl/wiadomosci/. Strona jest świetnie zrobiona, aktualizowana na bieżąco, można na niej znaleźć wszystkie informacje na temat walut z całego świata. W tym miejscu znajdziecie też kursy różnych walut, które są podawane w czasie rzeczywistym. Można więc w jednym miejscu przyjrzeć się, jak zachowuje się interesująca nas waluta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!