Fala uderzeniowa Kraków.

Brak komentarzy

 

Ta forma terapii znana jest również jako leczenie falą uderzeniową, terapia falą uderzeniową lub shockwave tj. terapia falą uderzeniową. Jedną z najciekawszych form najnowszych terapii sportowych jest terapia falą uderzeniową. W Klinice Medycyny Sportowej w Krakowie “Bodymove” leczymy już pacjentów tą technologią, która udowodniła swoją skuteczność w wielu dziedzinach medycyny.

Technika ta stale się rozwija i zyskuje nowych zwolenników wśród lekarzy, którzy znają jej pozytywny wpływ na zdrowie swoich pacjentów. Obecnie stosują ją nie tylko fizjoterapeuci, ale również osteopaci i traumatolodzy, np. w Suwałkach, Białymstoku , Toruniu, Katowicach i Warszawie. Polega ona na podawaniu specjalnych impulsów do odpowiednich punktów ciała. “Fale uderzeniowe” są przekazywane za pomocą urządzenia spekularnego, które jest generatorem fali uderzeniowej i sondy – specjalnej sondy emitującej ultradźwięki.

Istnieje kilka rodzajów terapii falą uderzeniową: diagnostyczna terapia falą uderzeniową lub litotrypsja falą uderzeniową w przypadku kamieni nerkowych, hemostaza falą uderzeniową w leczeniu hemoroidów i żylaków, leczenie falą uderzeniową w ortopedii, chirurgii miednicy, medycynie sportowej i implantacji protez. Od lat 70-tych metoda ta jest z powodzeniem stosowana do leczenia kamieni nerkowych, szczególnie tych, które nie przechodzą samoistnie przez drogi moczowe. W specjalnych urządzeniach do litotrypsji fale uderzeniowe mogą rozbijać kamienie nerkowe na małe części tak, że można je łatwiej usunąć z nerek za pomocą litotrypsji falą uderzeniową.

Podczas terapii falą uderzeniową specjalne sondy emitują fale uderzeniowe, które przechodzą przez skórę i tkanki miękkie do dotkniętego obszaru. Generator fali uderzeniowej jest umieszczany na twardej powierzchni, jeżeli jest stosowany podczas terapii falą uderzeniową w przypadku nerek, pęcherza moczowego lub penisa – w odbycie.

Fale uderzeniowe wytwarzane przez urządzenie ultradźwiękowe zwane “sonoelastografem” (Sonoelastomatograf) ma istotne zalety w porównaniu z innymi wcześniej stosowanymi urządzeniami: emituje fale uderzeniowe z dużą prędkością (w ciągu jednej sekundy), jego poziom bezpieczeństwa jest niższy niż innych istniejących generatorów; praktycznie nie ma przeciwwskazań do leczenia falą uderzeniową z powodu niskiej emisji energii (szczytenergia – 0,2-0,4 J/cm2, całkowita energia fal uderzeniowych emitowanych podczas jednej sesji wynosi od 1000 do 2000 J); wykazano, że przy prawidłowym stosowaniu nie ma skutków ubocznych.

Należy zaznaczyć, że terapia falą uderzeniową jest stosowana tylko w leczeniu patologii potwierdzonych przez diagnostykę – USG lub rezonans magnetyczny (MRI). W ten sposób fale uderzeniowe są stosowane w przypadku kamieni nerkowych, żylaków i hemoroidów. Może być również stosowana do odmładzania skóry lub usuwania włosów poprzez niszczenie pakietów melaniny, które powodują wzrost włosów. Litotrypsja falą uderzeniową jest również skuteczna po operacjach piersi. Metoda fali uderzeniowej została wprowadzona do świata medycyny jako niechirurgiczna metoda leczenia kościw latach 70-tych przez L. Ranschta, który stosował generatory fali uderzeniowej do leczenia złamań i urazów kości.

https://g3ino.edu.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!