Są takie rozwiązania w aranżacji wnętrz, które nastręczają sporych trudności nawet doświadczonym dekoratorom. Jednym z nich jest wykorzystanie fioletowych tapet. Zwykle są one dość ciężkie i ciemne, więc mogą zaburzać pogodny wystrój, ale umiejętnie użyte tworzą wspaniały, ciepły klimat. Jak to osiągnąć?
Przede wszystkim powierzchnia i temperatura
Przymierzając się do położenia na ścianach fioletowych tapet, trzeba wziąć pod uwagę tonację koloru i wielkość powierzchni, jaka ma zostać pokryta tapetą. Na stronie https://tapeciarz.pl/pol_m_Tapety-scienne_Kolory_Tapety-fioletowe-180.html można zamówić tapety w wielu różnych odcieniach i z różnymi zestawieniami kolorów z fioletem w roli głównej. Te ciemniejsze raczej nie powinny być używane do wykończenia całego pokoju, tylko jego fragmentu. Przy jaśniejszych można sobie pozwolić na więcej, ponieważ dają one efekt ciepły, ale nie przytłaczający. Temperatura koloru i wielkość powierzchni, na jakiej będzie on widoczny, muszą być analizowane razem, żeby uniknąć kiepskiego efektu.
Jakość ma znaczenie
Przy wyborze fioletowych tapet trzeba szczególnie zwrócić uwagę na ich trwałość. Pigmenty przemysłowe służące do uzyskiwania tego koloru są jednymi z najbardziej wrażliwych na promieniowanie UV, więc kiepskiej jakości tapety, w których nie stosuje się żadnej ochrony przed ultrafioletem, a samego barwnika jest niewiele, dość szybko wyblakną i stracą swój urok. Koniec końców czeka to każdą tapetę, ale różnica w czasie, jaki musi do tego momentu upłynąć, jest olbrzymia, jeśli porównać tapety z najniższej, średniej i wyższej półki cenowej. O ile w przypadku innych kolorów blaknięcie często następuje powoli, o tyle tapety fioletowe czasem już w rok wyraźnie zmieniają odcień. Warto też dodać, że w przypadku nieco droższych tapet różnice między partiami są mniejsze – to będzie miało znaczenie szczególnie w przypadku tapet bez wyraźniejszych wzorów oraz przy tapetach do układania, które nie zawsze pochodzą z tej samej serii produkcyjnej.
Do jakich wnętrz pasują fioletowe tapety?
Pewnym problemem jest dopasowanie pięknej, fioletowej tapety do niektórych aranżacji. Mimo że kolor ten kojarzy się raczej ze stylami klasycznymi, to w praktyce rzadko dobrze się z nimi komponuje. Zdecydowanie częściej wykończenie fragmentu ściany fioletową tapetą jest sugerowane w stylach nowoczesnych, wariacjach na temat stylu minimalistycznego i industrialnego. Style rustykalne tworzy się albo z bladofioletowymi tapetami, albo z ciemnymi pod warunkiem, że dobiera się ich odcień razem z kolorystyką dodatków lub mebli. Ma to być zwykle nawiązanie do stylu prowansalskiego, ale zrobienie tego w taki sposób, żeby wszystkie elementy wnętrza ze sobą estetycznie współgrały, jest trudniejsze, niż można przypuszczać. Niemniej jednak są też przykłady wnętrz, w których udało się to idealnie i jest to na pewno powód, żeby podjąć przynajmniej próbę zaprojektowania aranżacji z fioletową tapetą.