Ceny prądu nieustannie rosną, podwyżki dotykają nie tylko gospodarstwa domowe, ale także przedsiębiorstwa. Jeśli zależy nam na oszczędności jest to dobry moment na rozważenie odnawialnego źródła energii. Jedną z najpopularniejszych opcji jest instalacja paneli fotowoltaicznych. Dlatego w tym tekście rozważymy zalety i wady takiego rozwiązania dla firm.

Zalety fotowoltaiki dla firmy

Wśród wielu korzyści związanych z fotowoltaiką należy wymienić redukcję kosztów. Instalacja fotowoltaiki pozwala na oszczędność i sprawia, że firma staje się niezależna od dostawców energii elektrycznej. Inną, równie ważną, zaletą jest wpływ korzystania z odnawialnych źródeł energii na budowanie pozytywnego wizerunku firmy.

Marki, dbając o dobry odbiór swoich działań przez klientów, decydują się na ekologiczne rozwiązania. Fotowoltaika nie emituje dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń. Panele słonecznie nie wydają nieprzyjemnych dźwięków. Co więcej, jej konserwacja i eksploatacja jest bezpieczna dla środowiska. Dzięki inwestycji w odnawialne źródła energii nasza firma zyskuje obraz proekologicznej i odpowiedzialnej społecznie.

pompy ciepła małopolskieJak można zminimalizować koszty instalacji fotowoltaiki?

Założenie instalacji fotowoltaicznej jest sporym wydatkiem, jednak jej koszt w ostatnich latach znacząco zmalał. Dodatkowo przy podjęciu decyzji o zmianie źródła energii na odnawialne należy wziąć pod uwagę fakt, że dzięki panelom słonecznym przez wiele lat będziemy mieli dostęp do stabilnego i darmowego prądu. Istnieją dofinansowania i pomoce, dzięki którym można zmniejszyć lub rozłożyć koszt. Są to:

  • dotacje,
  • ulgi,
  • niskooprocentowane kredyty.

Fotowoltaika dla firmy jest objęta 23% podatkiem VAT (w przypadku gospodarstw domowych jest to jedynie 8%). Oznacza to, że przedsiębiorca może odliczyć całkowitą wartość podatku od kosztów poniesionych z tytułu montażu instalacji fotowoltaicznej.

Na co zwrócić uwagę przy instalacji fotowoltaiki dla przedsiębiorstw?

Dobrze zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna sprawia, że potencjał ekonomiczny tej inwestycji zostanie najlepiej wykorzystany. Dobry projekt bierze pod uwagę kilka kwestii. Ważne jest umiejscowienie paneli słonecznych i ich kąt nachylenia – te skierowane na południe wyprodukują najwięcej prądu. Projekt powinien wykonać specjalista, który weźmie pod uwagę zarówno potrzeby energetyczne firmy, jak i odpowiednie możliwości montażu.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Sprawdź: instalacje fotowoltaiczne w Poznaniu od Solarika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!