Praca na etacie do niedawna była jedną z głównych form zarabiania pieniędzy. Obecnie jednak możliwości mamy dużo więcej. Coraz więcej osób decyduje się na prace freelancera, czyli wolnego strzelca, który działa na własną rękę i sam poszukuje sobie zleceń. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą wiązać się umową z jednym pracodawcą, a chcą mieć kilka lub kilkanaście różnych źródeł dochodu.

Freelancerzy pracują najczęściej w branżach, w których są konkretnymi specjalistami. To dobre zajęcie dla fotografów, tłumaczy, grafików, copywriterów, programistów, a także architektów czy projektantów wnętrz. Mogą oni na własną rękę zarabiać dużo więcej niż wykonując taką samą pracę na etacie w jednej firmy. Zarobki freelancera zależą przede wszystkim od tego, jakie jest zapotrzebowanie na jego usługi, czy ma dobre portfolio i zadowolonych klientów, a także czy wykonuje swoją pracę dobrze pod względem jakościowym. Jeśli ktoś jest słabym specjalistą w swojej dziedzinie, nie ma co się dziwić, że jego zarobki będą daleko niższe od oczekiwanych.

Niekoniecznie własna działalność

https://fabrykakadr.com.pl/

Wiele osób, które postanawiają zostać freelancerami, decyduje się na rezygnację z etatu i przejście na jednoosobową działalność gospodarczą. Jest to dobre rozwiązanie, ale generuje również duże koszty związane przede wszystkim ze składkami, które trzeba odprowadzać do ZUS-u. Właściciele jednoosobowych działalności musza również zajmować się kwestiami księgowymi, finansowymi i pilnować, aby ich dokumenty były w jak najlepszym porządku. Inni freelancerzy decydują się natomiast na pracę bez zakładania działalności. Najczęściej sami opłacają sobie ubezpieczenie zdrowotne, a pracę dla klientów wykonują na podstawie umów o dzieło czy innych umów nie wiążących ich żadnym stosunkiem pracy. To dobre rozwiązanie w tych branżach, gdzie praca jest dosyć sezonowa i nie zawsze jest możliwość bezproblemowego opłacenia składek zusowskich i innych comiesięcznych należności.

Najpierw warto zbadać możliwości pracy jako wolny strzelec

Freelancerzy najczęściej mają wielu stałych klientów, z którymi współpracują i którzy polecają ich kolejnym klientom. Osoby, które pracują na etatach i chcą z dnia na dzień rzucić je na rzecz pracy wolnego strzelca, mogą się mocno zdziwić. Nie jest bowiem tak łatwo wyrobić sobie grupę sprawdzonych klientów, pozytywne opinie oraz możliwość stałego dopływu nowych zleceń. Jeśli ktoś pracuje na etacie i myśli o tym, aby zostać wolnym strzelcem, powinien najpierw bez rezygnowania z pracy budować sobie bazę klientów, aby po rezygnacji z etatu po prostu mieć co robić. Warto również kierować się opiniami innych freelancerów w danej branży i upewnić się, czy rezygnacja z zatrudnienia na etacie faktycznie będzie dobrym pomysłem. Na https://otsm.pl/czy-na-wypelnianiu-ankiet-w-internecie-mozna-zarobic/ możemy znaleźć sporo informacji na temat różnych form zatrudnienia w różnych branżach, a także pracy w sieci. Warto poczytać, dzięki czemu z pewnością nasza wiedza znacznie się poszerzy i na pewno przyda w przyszłości do podjęcia dobrej decyzji. Dowiedz się również więcej o pracy freelancera z tego artykułu https://otsm.pl/praca-jako-freelancer-jak-zaczac/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!