Wielu początkujących uważa, że gramatyka języka angielskiego stanowi barierę nie do przejścia i nie da się jej dobrze zrozumieć. Prawda jest jednak taka, że przy odrobinie chęci i prawidłowemu podejściu do problemu, gramatyka języka angielskiego staje się w pełni zrozumiała i przyjemna. Jak więc podejść do nauki angielskiej gramatyki, aby w pełni ją zrozumieć?

Jak uczyć się gramatyki, by była prosta i zrozumiała?

Podstawowy błąd, jaki popełnia każdy początkujący uczeń, to podejście do sprawy, jak do niemożliwego do wykonania zadania. Chcąc nauczyć się gramatyki angielskiej w prosty i zrozumiały sposób, trzeba skupić się na małych celach i podchodzić do każdego zagadnienia osobno. Warto po prostu zrozumieć, że gramatyka to nie wróg i wystarczy poświęcić jej trochę czasu i uwagi, by była prosta i zrozumiała. Jeśli tradycyjne metody nauki z podręczników na własną rękę okażą się nieskuteczne, warto zdecydować się na kursy, takie jak gramatyka angielska dla początkujących. Podczas zajęć, prowadzący dobiera metody nauki indywidualnie do kursanta i naucza praktycznych aspektów gramatyki języka angielskiego.

Od czego zacząć naukę gramatyki angielskiej?

Naukę gramatyki angielskiej najlepiej jest podzielić na kilka etapów. Oczywiście bez znajomości podstawowych słówek się nie obędzie, więc nauka angielskich słów powinna stanowić początek przygody z tym językiem. Kolejny etap nauki gramatyki angielskiej to tworzenie prawidłowych konstrukcji zdań. Ważne, aby potrafić układać twierdzenia, przeczenia i pytania w trzech czasach. Twierdzenia to nic innego, jak wyrażanie swojej opinii lub opowiadanie o tym, co działo się poprzedniej nocy. Wyznaczając granice i odmawiając, używa się przeczeń. Przeczenia w czasie Present Simple można natomiast wyrazić swoje preferencje. Pytania z kolei pozwalają uzyskać informacje. W czasie Future Simple można wypytać kogoś o jego plany, a w Present Continuous dowidzieć się, co ktoś robi, dokąd idzie i tym podobne.

Angielskie czasy – czy trzeba wszystkie umieć?

Ze znajomością słownictwa i rodzajów zdań, można rozpocząć kolejny etap, czyli zapoznanie się z podstawowymi czasami angielskimi. W języku angielskim istnieje 12 czasów, ale najbardziej przydatne jest około 3-5 z nich i to właśnie na nich warto się skupić. Do mówienia po angielsku niezbędne są wybrane konstrukcje w czasie teraźniejszym, przeszłym i przyszłym. Uczenie się pozostałych komplikuje bowiem, całą naukę i wprowadza niepotrzebne zamieszanie. Absolutną podstawę gramatyki angielskiej stanowi czas teraźniejszy prosty Present Simple, przyszły prosty Future Simple oraz przeszły prosty Past Simple. Te konstrukcje pozwolą porozumieć się po angielsku w 85% sytuacji. Aby jednak czuć się pewnie i radzić sobie w 98% sytuacji za granicą, warto poznać jeszcze czas ciągły teraźniejszy Present Continuous i czas przeszły Present Perfect.

Present Simple to czas używany w codziennych sytuacjach do mówienia o zwyczajach, nawykach i czynnościach powtarzalnych oraz ich częstotliwości w połączeniu z wyrażeniami typu always, usually, never, every day itp. Ten czas stosuje się także do wyrażania uczuć, stanów, cech, długotrwałych sytuacji oraz ogólnie znanych prawd. Czasu Present Continuous używa się natomiast do opisywania czynności wykonywanych w chwili mówienia, mających charakter tymczasowy, informowania o swoich planach na najbliższą przyszłość, zmieniających się stanów i sytuacji oraz do krytykowania irytujących zachowań.

Czas Future Simple wyraża plany na przyszłość, obietnice i spontanicznie podjęte decyzje. Past Simple służy natomiast do mówienia o skończonych w przeszłości sytuacjach, opisywania nawyków i przyzwyczajeń z przeszłości oraz do pytania o datę i czas odbywania się czynności w przeszłości. Czasu Present Perfect używa się z kolei do mówienia o sytuacjach, czynnościach i stanach z przeszłości, które trwają dotąd lub ich skutki są widoczne obecnie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!