Dbałość o środowisko z roku na rok jest coraz bardziej potrzebna. Można się o tym przekonać szczególnie w miastach, w których poziom zanieczyszczenia powietrza bywa naprawdę spory. Duży wpływ na kiepską jakość powietrza mają urządzenia grzewcze, szczególnie te starego typu, które generują wiele szkodliwych spalin to atmosfery. Warto więc szukać rozwiązań, które pozwolą na znalezienie oszczędności, a jednocześnie na zadbanie o środowisko naturalne.

Mieszkańcy Bielska-Białej są coraz bardziej świadomi tego, jak ważna jest ekologia i dbałość o zdrowe rozwiązania na co dzień. Nic więc dziwnego, że coraz chętniej inwestują w takie urządzenia, które pozwalają na zapewnienie ciepła bez nadmiernego obciążania atmosfery. Wśród różnych sprawdzonych rozwiązań, coraz częściej wybierane są urządzenia, które należą do instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Na takie instalacje można pozyskać dofinansowania z różnych źródeł. Choć początkowo urządzenia wydają się drogie, okazuje się, że są wyjątkowo tanie w eksploatacji, a po kilku latach w całości się spłacają i generują darmową energię.

Pompy ciepła dla ekologii i oszczędności

Wśród różnych rozwiązań proekologicznych bardzo popularne w Bielsku-Białej są pompy ciepła. Sięgają po nie w szczególności inwestorzy, którzy budują domy jednorodzinne i poszukują alternatywnych rozwiązań grzewczych. Pompy ciepła to urządzenia, które pozyskują energię cieplną z gruntu lub z otoczenia. Działają bez jakiegokolwiek paliwa, a więc nie powodują emisji nawet niewielkich ilości spalin do atmosfery. Pompy ciepła można wykorzystać do ogrzewania pomieszczeń, a także w pewnym stopniu do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Jedyne, czego potrzebują urządzenia, to prądu do uruchamiania pompy. Ten też można pozyskiwać z odnawialnych źródeł, na przykład paneli PV na dachu. Dzięki temu można całkowicie uniezależnić się od drogiej, a jednocześnie kiepskiej dla środowiska energii z miejskiej ciepłowni czy elektrowni. Zakup pompy ciepła to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Szybko się jednak zwraca i w kolejnych latach pozwala na całkowicie darmowe ogrzewanie pomieszczeń.

Funkcjonalne piece na ekologiczny pellet

Kolejnym rozwiązaniem, które sprawdza się w ekologicznym ogrzewaniu są piece na pellet, które należą do urządzeń niskoemisyjnych, a więc takich, które nie wypuszczają do atmosfery dużych ilości gazów pochodzących ze spalania paliwa. Paliwem w piecach jest bowiem naturalny, drewniany pellet, który spala się niemal w całości. Nie zawiera szkodliwych substancji, a więc jest całkowicie bezpieczny. Piece na pellet to nowoczesne, zaawansowane technologicznie urządzenia, które są w pełni zautomatyzowane i nie wymagają skomplikowanej, codziennej obsługi. Są wyposażone w pojemniki na paliwo, funkcjonalne podajniki, które same podają odpowiednią ilość pelletu do kotła. Wybierając piece na pellet możemy mieć pewność, że ogrzewanie domu będzie nie tylko ekologiczne, ale również tanie. Paliwo jest niedrogie i bardzo wydajne, nie generuje więc wysokich kosztów ogrzewania budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!