Rozwój nowych technologii z jednej strony wnosi do życia każdego człowieka wiele ułatwień. Z drugiej jednak strony korzystanie z nowoczesnych urządzeń sprawia, że stopniowo zatracają się tak ważne cechy, jak koncentracja czy cierpliwość. Umysł permanentnie narażony na obfitość szybko zmieniających się bodźców nie potrafi zbyt długo utrzymać koncentracji na wykonywaniu jednej czynności. Żeby utrzymać umiejętność koncentracji i skupienia na wysokim poziomie, należy stymulować umysł poprzez wykonywanie odpowiednich ćwiczeń

Robótki ręczne – skuteczny trening dla umysłu

Najlepszym sposobem na pobudzenie umysłu do innego rodzaju pracy jest wykonanie czynności zupełnie odmiennych do tych, do których jest przyzwyczajony. Długie godziny spędzone przed ekranem smartfona czy laptopa powoduj, że umysł przestaje pracować w sposób kreatywny. Doprowadzamy go wręcz do nieustannej gonitwy myśli. Dlatego, zamiast spędzać czas wolny na przeglądaniu mediów społecznościowych czy portali internetowych warto zająć się czymś, co pobudzi naszą kreatywność. Jednym z takich sposobów jest haft krzyżykowy.

Czym jest haft krzyżykowy?

To rodzaj haftu, który wymaga wyszywania krzyżyków na siatce o równiej gęstości oczek. Krzyżyki powstają poprzez przeciągnięcie kolorowej nici przez odpowiednie oczka kanwy, inaczej siatki. Żeby haft przebiegł sprawnie, konieczne jest zamocowanie jej na tamborku. To sprawia, że materiał jest odpowiednio napięty, co ułatwia przeplatanie nici pomiędzy poszczególnymi oczkami.

Zalety haftowania

Największą zaletą haftowania jest uwolnienie się od natarczywych myśli. W dużym stopniu przypomina to medytację. Skupiając się na prawidłowym przeciągnięciu nici, przestajemy myśleć o zupełnie zbędnych rzeczach. Dzięki temu uspokaja się umysł, obniża poziom napięcia. Wykonywanie potencjalnie abstrakcyjnych czynności dla umysłu sprawia, że mózg zaczyna pracować lepiej i szybciej. Poprawia się jednocześnie pamięć, koncentracja oraz zdolność szybkiego liczenia.

Haft krzyżykowy pozwala na utrzymanie zdolności manualnych na odpowiednim poziomie. Osoby regularnie wykonujące czynności manualne, mają sprawne dłonie do późnych lat. Wyrabiają się również takie cechy jak planowanie, organizacja czy cierpliwość. Konieczność prucia haftu, uczy wytrwałości w działaniu i zapobiega zbyt szybkiemu poddawaniu się. To cechy niezbędne na drodze do sukcesu w każdej dziedzinie. Haftowanie pozwala również poczuć niepowtarzalną radość z tworzenia nowych rzeczy. Nic tak nie cieszy, jak świadomość, że osiągnęło się sukces, tworząc jednocześnie dzieło sztuki.

Sprawdź szeroką ofertę akcesoriów do haftowania krzyżykowego na https://haftkrzyzykowy.com.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!