Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej to sztywny wydatek w budżecie każdego kierowcy. Czy się chce, czy nie, trzeba je wykupić, jeśli jest się właścicielem samochodu. Na jaki koszt związany z OC muszą się przygotować mieszkańcy Bielska-Białej? Sprawdźmy to, wykonując kalkulację składki dla przykładowego kierowcy.

Wpływ miejsca zamieszkania na cenę OC

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że nie ma czegoś takiego jak jedna cena OC dla wszystkich kierowców. To, ile zapłaci się za obowiązkową polisę od odpowiedzialności cywilnej, zależy od wielu różnych czynników branych pod uwagę przez towarzystwa ubezpieczeniowe przy kalkulacji składki. Jednocześnie zakres ochrony gwarantowanej przez OC jest dla każdego kierowcy taki sam, zapewniając wypłatę odszkodowania z jego polisy, jeżeli spowoduje szkody w ruchu drogowym.

Ważną zmienną, która w dużym stopniu wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowej, jest miejsce zamieszkania. Od tego, czy jest się zameldowanym w wielkiej metropolii, czy małej wsi, zależy, czy będzie się płacić więcej lub mniej nawet o 20-40% – o takich różnicach w cenie OC mowa, gdy rozpatrujemy wpływ miejsca zamieszkania na jej wysokość. Przykładowo, składka ubezpieczeniowa dla tego samego kierowcy zameldowanego w Warszawie będzie nawet o kilkaset zł większa, niż gdyby mieszkał w Rzeszowie czy Lublinie. Jak w takim razie sytuacja wygląda w Bielsku-Białej? Jak fakt, że żyje się w tym mieście, kształtuje cenę OC?

Jak sprawdzić cenę OC w Bielsku-Białej

https://www.rankingubezpieczennazycie.plAby odpowiedzieć na pytanie, ile w Bielsku-Białej kosztuje obowiązkowe dla kierowców ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, najpierw należy ustalić, z pomocą jakich metod przeprowadza się weryfikację. Ponieważ cena OC jest zawsze ustalana indywidualnie i nie da się jej sprawdzić bez wykonania kalkulacji, najlepszym sposobem na sprawdzenie średniej składki w danym mieście, w tym przypadku w Bielsku-Białej, jest jej obliczenie dla przeciętnego, wymyślonego kierowcy, a następnie zorientowanie się, ile zapłaciłby w innych miejscowościach.

Do naszej weryfikacji wybraliśmy kierowcę w wieku 40 lat, który od 2005 r. porusza się po polskich drogach, jest żonaty, ma jedno dziecko, wykonuje pracę biurową i uzbierał 50% zniżek ubezpieczeniowych za bezszkodową jazdę. Interesuje go OC dla Opla Astry wyprodukowanego w 2009 r. i wyposażonego w silnik benzynowy o pojemności 1,6 l. Do sprawdzenia składek w wielu towarzystwach wykorzystaliśmy kalkulator-oc-ac.auto.pl. Najpierw obliczyliśmy cenę OC dla naszego kierowcy w Bielsku-Białej, a następnie w kilku innych polskich miastach z różnych regionów kraju o podobnej wielkości – Gnieźnie, Lubinie i Inowrocławiu.

Tanie OC dla kierowców w Bielsku-Białej

Jakie wyniki udało się uzyskać? Na pierwszy ogień poszła Bielsko-Biała – gdyby nasz kierowca mieszkał w tym mieście, zapłaciłby za najtańsze OC dla swojego auta dokładnie 493 zł. Dla porównania, ten sam kierowca za identyczną polisę dla jednakowego samochodu, tylko że kupioną w Gnieźnie, musiałby wyłożyć niemal identyczną sumę, bo co najmniej 494 zł. A w Lubinie? Tu już jest znacznie drożej, bo najtańsze OC kosztuje prawie 100 zł więcej niż w dwóch poprzednich miastach, a dokładnie 587 zł. Z kolei w Inowrocławiu minimalna cena wynosi 543 zł.

Jak widać na podstawie przeprowadzonej symulacji, OC w Bielsku-Białej należy do stosunkowo tanich na tle cen, które obowiązują w innych miejscowościach o podobnej liczbie mieszkańców. Należy jednak pamiętać, że powyższe wyliczenia są wyłącznie przykładowe, a fakt, że nasz wymyślony kierowca płacił tak mało za obowiązkową polisę, nie oznacza, że dla każdego mieszkańca Bielska-Białej będzie ona tak korzystna. Zdecydowanie warto próbować maksymalnie obniżyć składkę, chociażby poprzez jej opłacenie od razu po kupnie, a nie rozkładanie na raty (przeczytaj więcej o OC na raty – jak to działa?).

2 thoughts on “Ile kosztuje OC w Bielsku-Białej?

  1. Jeśli interesuje Was oc tanio, warto zajrzeć na panocek.pl. Dla mnie to był strzał w dziesiątkę, bo okazało się, że znalazłem sporo tańszych ofert niż to, co miał w ofercie mój wieloletni ubezpieczyciel. Bez żalu zmieniłem firmę ubezpieczeniową na lepszą i tańszą. Sporo zostało w kieszeni, a jednocześnie mam pewność, że moja ochrona ubezpieczeniowa jest na wysokim poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!