Aktualnie urządzeń na rynku jest bardzo dużo, a wybór jest ogromny. Dostępnych jest również kilka rodzai instalacji takich jak klimatyzatory przenośne, multisplit czy wersja split właśnie. Jeżeli już zdecydowałeś się na tą ostatnią to ten artykuł jest dla Ciebie właśnie! Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania, na co dokładnie się zdecydować i na pewno warto? Tego dowiesz się w następnej części artykułu!

Wady i zalety klimatyzacji typu split

Oczywiście wszystko ma swoje wady i zalety. Klimatyzacja typu split jest przeznaczona tylko i wyłącznie do klimatyzowania jednego pomieszczenia. Dlatego jest to najczęściej wybierana opcja w naszych polskich domach. Klimatyzowania jednego pomieszczenia nie jest drogie, a sam montaż jest niezwykle prosty. Biorąc to wszystko pod uwagę – wersja split wychodzi najkorzystniej finansowo dla nas. Wart mieć jednak na uwadze to, że klimatyzowanie większego pomieszczenia może nie być wystarczająco skuteczne w takim przypadku. Zależy to od mocy klimatyzacyjnej naszego urządzenia. Im większa – tym większe możliwości instalacji. Obliczenie tego parametru jest nieco skomplikowane i odpowiedni specjalista z pewnością się tym zajmie. Po więcej szczegółów w tym zakresie warto zajrzeć na https://klima-poznan.pl/montaz-klimatyzacji/

Budowa instalacji

klimatyzacja w domuJeżeli chcemy się zdecydować na takie rozwiązanie to warto wiedzieć po prostu jak zbudowana jest taka instalacja. Na całość instalacji składa się jedna jednostka wewnętrzna czyli klimatyzatora. Jest on wyposażony w parownik i wentylator. Na zewnątrz mieszkania czy domu montuje się jednostkę zewnętrzną, czyli skraplacz wyposażony w sprężarkę. Obydwa podzespoły połączone są ze sobą za pomocą odpowiednich przewodów gdzie znajduje się również czynnik chłodniczy czyli freon. Jak można się domyślić, odpowiada on za chłodzenie naszego pomieszczenia.

Jaki rodzaj klimatyzatora wybrać?

Jeżeli decydujemy się na rozwiązanie w postaci wersji split – to do dyspozycji mamy kilka podstawowych gatunków urządzeń chłodzących. Jesteśmy w stanie zamontować opcję ścienno-przysufitową, przypodłogową, przysufitową, kasetonową – w tym przypadku klimatyzator montowany jest w podwieszanym stropie, a powietrze rozprowadzone zostaje w czterech kierunkach, i ostatnie urządzenie – kanałowe.
Najchętniej wybieraną opcją jest ścienno-przysufitowa klimatyzacja. Dzieje się to z powodu tego, że takie rozwiązanie najlepiej nadaje się do niewielkich pomieszczeń. Powietrze będzie rozprowadzana maksymalnie skutecznie i efektywnie.

Montaż instalacji klimatyzacyjnej typu split

Montaż klimatyzacji wbrew pozorom nie jest trudny, ale nie jest niemożliwy. Kiedy otrzymamy cały zestaw – w pudełku powinniśmy znaleźć dokładną instrukcję obsługi. Znajdują się tam wszelki wytyczne, którymi powinniśmy się kierować. Trzeba mieć na uwadze fakt, że montaż instalacji często jest niemożliwy bez odpowiedniego remontu. Wszystko zależy od okoliczności i nie da się przewidzieć tu konkretnych przypadków. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze fakt, że napełnienie klimy i pierwsze uruchomienie może wykonać tylko odpowiednio wykwalifikowana osoba. Dlatego warto zdecydować się na pomoc specjalistów przy montażu klimatyzacji!

Dużo porad technicznych o klimatyzacji i nie tylko znajdziesz Tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!