Kiedy izolacja w Twoim domu zaczyna się zużywać, pojawiają się problemy. Niektóre z tych problemów są uciążliwe – na przykład dom pełen przeciągów. Inne mogą trafić w Twój portfel w postaci wysokich rachunków za energię lub nawet zagrozić Twojemu zdrowiu – musisz walczyć przeciwko gryzoniom, alergenom i pleśni. Skąd więc wiesz, czy izolacja w Twoim domu wymaga wymiany? Zacznijmy od przyjrzenia się konkretnemu rodzajowi izolacji w Twoim domu.

Jaki rodzaj izolacji masz w swoim domu?

Różne rodzaje izolacji mają różną żywotność. Czy wiesz, jaką izolację masz w swoim domu? Jeśli tak, użyj tych średnich okresów żywotności jako ogólnego harmonogramu wymiany.

Pianka w sprayu (pianka poliuretanowa)

Izolacja z pianki natryskowej to jedna z najtrwalszych, skutecznych i niezawodnych form ocieplenia domu. Może trwać całe życie lub dłużej. Ponieważ ocieplenie fundamentów pianką jest odporne na pleśń i nie zatrzymuje wilgoci, nie przesuwa się i zwykle pozostaje na miejscu, dopóki nie zostanie fizycznie usunięte.

Wiele osób nigdy nie musi wymieniać izolacji z pianki natryskowej. Ale jeśli niesprzyjająca pogoda, zwierzęta, budowa lub inne czynniki zagroziły Twojej izolacji z pianki natryskowej – lub jeśli masz problemy – możesz potrzebować wymiany lub naprawy.

Izolacja z włókna szklanego

Izolacja z włókna szklanego jest popularnym wyborem, ponieważ jest skuteczna i opłacalna. Jeśli nie jest uszkodzona, w większości domów może trwać od 80 do 100 lat, zanim będzie musiał zostać wymieniona. Jednak izolacja może zacząć spadać z płatów z włókna szklanego po 15 do 20 latach, więc jeśli izolacja została zainstalowana w płatach znacznie ponad dziesięć lat temu, może nadszedł czas na inspekcję lub audyt energetyczny domu.

Izolacja celulozowa

Izolacja celulozowa jest przyjazna dla środowiska i skuteczniejsza w blokowaniu powietrza niż niektóre inne rodzaje izolacji. Niektóre badania wykazały nawet, że izolacja celulozowa może pomóc chronić dom przed pożarem. Ponieważ jest wykonana głównie z materiałów pochodzących z recyklingu, izolacja celulozowa z czasem ulega degradacji. Typowa żywotność wynosi od 20 do 30 lat, a degradacja zaczyna się już 15 lat po instalacji.

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów izolacji, trudne warunki pogodowe lub zakłócenia zewnętrzne mogą skrócić żywotność.

Uwaga: celuloza jest często stosowana jako dodatkowa izolacja. Więc nawet jeśli dom jest izolowany głównie innymi materiałami, jeśli obecna jest celuloza, możesz zacząć odczuwać skutki starzenia się izolacji, gdy ten materiał ulega degradacji.

Izolacja z wełny mineralnej

Coraz popularniejsza wełna mineralna jest dość trwałą formą ocieplenia domu. Chociaż żywotność zależy od konkretnego użytego produktu (np. Wełny szklanej, wełny żużlowej, wełny mineralnej itp.), izolacja z wełny mineralnej może na ogół wytrzymać kilka dziesięcioleci, zanim będzie trzeba ją wymienić. Jednak, podobnie jak w przypadku innych form izolacji, uszkodzenie lub obecność innych niekorzystnych czynników może radykalnie skrócić żywotność każdej izolacji z wełny mineralnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!