W dzisiejszych czasach sprzedaż ratalna jest dobrze znana niemal każdemu. Korzystamy z niej przy zakupów sprzętów RTV, AGD. Rozkładamy na raty płatność za kursy i szkolenia. Należy jednak dobrze czytać i analizować umowy tak, aby nie okazało się, że za dany zakup w efekcie końcowym znacznie przepłacamy.

Pamiętaj, że nie musisz podpisywać umowy ratalnej niezwłocznie. Możesz ją zabrać ze sobą do domu i dokładnie przeczytać lub przynieść do kancelarii, w której analizie podda ją prawnik Wrocław. Kodeks cywilny uważa bowiem sprzedaż na raty, jako szczególny rodzaj sprzedaży. Aby spełniać te wymogi, taka transakcja posiada kilka charakterystycznych cech.

  • nabywcą jest osoba fizyczna (konsument);
  • przedmiotem sprzedaży jest rzecz ruchoma (ruchomość);
  • sprzedawca zawiera umowę sprzedaży ratalnej, w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej;
  • cena ruchomości rozłożona zostaje na raty (podzielona zostaje na kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt części);
  • konsument otrzymuje rzecz przed całkowitą zapłatą ceny.

Co ważne, kupujący nie musi czekać z zapłatą za nabytą rzecz do wyznaczonych terminów płatności. Może zdecydować się na szybszą zapłatę wszystkich rat. W takiej sytuacji kwota całkowita pozostała do spłaty, może zostać pomniejszona o odpowiednią kwotę odsetek.

Coraz rzadziej zdarza się, aby to sklep (przedsiębiorca) osobiście rozkładał płatność za jakąś rzecz na raty. Najczęściej odbywa się to przy współpracy z bankami. One udzielają kredytu na zakup danej ruchomości, a klient spłaca udzieloną pożyczkę bezpośrednio bankowi, w ratach. Sporządzona umowa musi zawierać liczbę rat, na które została rozłożona płatność oraz terminy spłaty kolejnych zobowiązań.

Istnieją jednak sytuacje, w których sprzedawca może odstąpić od umowy ratalnej. Wiążą się one z opieszałością kupującego. Jeśli klienta zwleka z zapłatą za co najmniej 2 raty oraz w przypadku, gdy suma zaległości jest większa, niż 1/5 wartości towary, wówczas sprzedawca nabywa prawa do odstąpienia od umowy. Musi być ono poprzedzone ostrzeżeniem nabywcy i wyznaczeniem dodatkowego terminu na uregulowanie zaległości. W tej sytuacji, przedsiębiorca może zażądać jednorazowej zapłaty za wydany towar lub usługę.

Przed podpisaniem umowy ratalnej, warto zwrócić uwagę na aspekt przeniesienia własności ruchomości na nabywcę. Co do zasady, własność taka przechodzi w chwili zawarcia umowy przez obie strony. W praktyce może się zdarzyć jednak inaczej. W dokumencie może znaleźć się bowiem zapis, który zastrzega, że sprzedany przedmiot pozostaje własnością sprzedawcy, do momentu uiszczenia przez kupującego pełnej wartości ceny. Takie zastrzeżenie własności zawsze musi znaleźć się na piśmie, opatrzone datą.

Kancelaria Securum zajmuje się również sprawami związanymi z umowami ratalnymi. Nasza obsługa prawna Wrocław oferuje kompleksową opiekę. Przydatne dane teleadresowe, znajdziesz w zakładce „kontakt”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!