Marzy Ci się zyskanie większej kontroli nad codziennymi finansami? Wydaje Ci się, że zarabiasz zbyt mało, żeby oszczędzać, a jednak bardzo pragniesz odłożyć przynajmniej mniejszą kwotę na czarną godzinę? Chcieć to móc! Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, dzięki którym szybko nauczysz się zarządzać swoimi pieniędzmi.

Wskazówka pierwsza: oddziel pieniądze domowe od firmowych

Punkt opłat za rachunkiJeżeli prowadzisz własną działalność gospodarczą, możesz mieć poważne problemy z zarządzaniem budżetem. W końcu masz więcej spraw na głowie. Musisz również inwestować w rozwój swojego biznesu. W przeszłości zapewne wziąłeś w tym celu kredyt dla firm Bielsko-Biała, dzięki któremu mogłeś wyposażyć swój biznes w niezbędne sprzęty oraz stworzyć stanowiska pracy dla zatrudnionych osób. Jeżeli chcesz utrzymać kontrolę nad finansami, tak firmowymi, jak domowymi, zacznij od ich rozdzielenia. Wystarczy, że przelejesz sobie pensję z konta firmowego na konto osobiste. Już ta prosta czynność ułatwi Wam zarządzanie wydatkami, których na co dzień nie brakuje.

Wskazówka druga: ustal budżet na każdą z kategorii

Podziel codzienne wydatki na kilka kategorii (najlepiej, aby nie było ich więcej niż dziesięć, inaczej możesz mieć spory chaos w notatkach i zniechęcić się do prowadzenia zapisków). Typowe kategorie to zazwyczaj:

  • żywność;
  • rachunki za media;
  • rata kredytu hipotecznego – kredyt hipoteczny bielsko najlepiej zapłacić od razu po otrzymaniu wypłaty;
  • wydatki na transport – może to być bilet miesięczny na komunikację miejską lub paliwo do samochodu;
  • oszczędności – nawet jeśli zarabiasz niedużo, postaraj się zaoszczędzić 10% swojej wypłaty; jeżeli na ten moment nie możesz pozwolić sobie na tak duże oszczędności, odłóż tyle, ile możesz – z psychologicznego punktu widzenia liczy się każda, nawet drobna, kwota; zrób to tuż po otrzymaniu wypłaty, nie zostawiając na ostatni dzień miesiąca – wtedy już nic Ci nie zostanie. Znając najlepiej potrzeby swoje i swoich najbliższych, ustal kwoty, jakie możesz przeznaczyć na każdą z tych kategorii. Zrób wszystko, aby nie przekroczyć założonej stawki.

Wskazówka trzecia: naucz się spisywać wszystkie wydatki

Samo zaplanowanie domowego budżetu to jeszcze nie wszystko. Istotna jest przede wszystkim jego realizacja. Aby sprawdzić, czy Twoje codzienne nawyki idą w parze z tym, co zapisałeś na kartce, spisuj kwoty codziennych wydatków i podsumuj pod koniec miesiąca. Wówczas będziesz mógł trzymać rękę na pulsie i na bieżąco kontrolować, czy trzymasz się założonego planu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!