W niektórych zawodach zdarza się, iż wybrani pracownicy są zobowiązani do wystąpień, czy to publicznych, czy przed współpracownikami. Jeśli to zadanie będzie oddelegowane właśnie Tobie, nie martw się na zapas. Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie i zachowanie zimnej krwi. W ten sposób będziesz w stanie reprezentować godnie firmę, ale i siebie.
1. Bądź ekspertem
Nic tak nie podnosi pewności siebie podczas wystąpień jak wiedza ekspercka. Nawet jeśli jej nie masz, postaraj się brzmieć jak specjalista. Osiągniesz to robiąc nawet niewielki research i przygotowując się pod względem merytorycznym. Ponadto, im ktoś wysławia się kwieciściej i pokazuje swoją erudycję, tym chętniej jest słuchany. Docenią to zwłaszcza pracodawcy oraz inne osoby, które stosują tę technikę. A tych wbrew pozorom jest bardzo wiele.
2. Mów z pasją i zaangażowaniem
Nawet nudne i poprawne wystąpienie może porwać tłumy, jeśli będzie wykonywane z pasją i zaangażowaniem. Im więcej serca wkładamy w prezentację danego tematu, tym większą reakcję możemy wywołać. Dzięki sztuce erystyki i oratorstwa możemy zdziałać naprawdę wiele, czego najlepszym przykładem są genialni wodzowie z dziejów Ziemi, którzy porwali tłumy za pomocą swady językowej.
3. Przygotuj się na pytania
Praca, która nie pójdzie na marne przed prezentacją, a którą możesz wykorzystać w czasie przygotowań do wystąpienia, polegać może stworzeniu listy pytań i odpowiedzi na nie. Dzięki temu będziesz przygotowany na ewentualne zarzuty wobec Twojej przemowy i zripostujesz je w mgnieniu oka. Co więcej, będzie to stanowić ważny punkt w procesie samorozwoju i autokrytyki.
4. Zaplanuj wystąpienie
Im precyzyjniej i spójniej zaplanowane będzie Twoje wystąpienie, tym większa szansa na niepopełnienie błędu. Warto ustalić myśl przewodnią prezentacji, a także wybierać tematy, które są Twoją mocną stroną. W ten sposób nie damy się zaskoczyć ewentualnym pytaniom i pozostaniemy niestremowani aż do samego końca.