Prawdopodobnie każdy pracownik zapytany czy chciałby więcej zarabiać, odpowie twierdząco. Przychodzi moment, w którym orientujesz się, że otrzymywane wynagrodzenie przestaje Cię satysfakcjonować. Rozmowa w sprawie podniesienia wynagrodzenia z pewnością nie jest łatwa, jednak jeżeli zależy Ci na lepszej pensji, powinieneś aktywnie o nią zawalczyć.
Podwyżka sama nie nastąpi
Warto uświadomić sobie, że podwyżka sama nie przyjdzie. Bardzo rzadko zdarza się, by przełożony sam ją zainicjował. Wszak pracodawcy nie zależy na powiększaniu kosztów pracowniczych. Jeżeli nie rozmawiasz o wynagrodzeniu szef myśli, że obecna pensja Cię satysfakcjonuje i nie widzi powodu, by przyznać Ci podwyżkę.
Przygotuj mocne argumenty
Przygotowując się do rozmowy o wynagrodzeniu zastanów się nad dokonaniami zawodowymi. Przeanalizuj, co robiłeś ponad zakres swoich obowiązków, kiedy wykazałeś się szczególnie swoimi kompetencjami i które z Twoich działań najlepiej przyczyniły się do sukcesu firmy. Ustal, jaka kwota podwyżki byłaby dla Ciebie satysfakcjonująca. Staraj się ocenić ją realnie. Jeśli pójdziesz ubiegać się o niewielką podwyżkę, w krótkim czasie przestanie ona być dla Ciebie motywująca. Gdy natomiast zażądasz od szefa absurdalnie wysokiej kwoty pomyśli on, że nie traktujesz rozmowy poważnie. Zorientuj się jakie są wynagrodzenia na podobnym stanowisku pracy. Możesz skorzystać z raportów dotyczących płac, które znajdziesz np. na Pracuj.pl.
Wybierz idealny czas na rozmowę
Doskonałym czasem na rozmowę o podwyżce jest okres po ocenach pracowniczych. Możesz wówczas odnieść się bezpośrednio do ich wyników i na konkretnym przykładzie wykazać szefowi swoje zasługi dla firmy. Pamiętaj, aby w czasie spotkania z szefem wykazać, jakie korzyści odniesie on i zakład pracy z tego, że otrzymasz wyższe wynagrodzenie. Mów o tym, w jaki sposób Twoja dotychczasowa praca przyczyniła się do zwiększenia zysków przedsiębiorstwa. Jednym z najgorszych powodów, jakie możesz przedstawić szefowi jest stwierdzenie, że chcesz więcej zarabiać, bo masz wyższe wydatki.