Mroźne, zimowe dni zniechęcają wiele osób do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Nawet młode osoby wybierają w tym czasie siłownie zamknięte, basen czy zajęcia fitness w klubach, jednak nie ma przeszkód, by nadal ćwiczyć na zewnątrz. Jeżeli tylko temperatura nie spadnie poniżej -13 stopni Celsjusza, można uprawiać jogging czy trenować na siłowniach zewnętrznych.
Trening zdrowy i bezpieczny
Ćwiczenia na zewnątrz w czasie zimy są polecane zarówno początkującym, jak i zaawansowanym osobom. Dzięki treningowi na powietrzu doskonale dotlenia się organizm, podnosi się odporność, a także utrzymuje się kondycję. Lekki mróz wpływa pozytywnie na całe ciało, a regularna aktywność fizyczna chroni przed wiosennymi problemami z nadmiarem kilogramów.
Aby bezpiecznie i zdrowo ćwiczyć w zimowe dni, powinno się zadbać o odpowiedni strój do ćwiczeń. Ubranie powinno być lekkie i wygodne, by nie krępowało ruchów. Jednocześnie strój chroni przed chłodem organy wewnętrzne, gdyż ich nadmierne wychłodzenie ciała może doprowadzić np. do zachorowania na zapalenie płuc.
Treningi zimą wykonuje się nawet gdy jest 10-13 kresek poniżej zera. Jednocześnie powinno się pamiętać, że w czasie ćwiczeń pogoda musi być bezwietrzna, gdyż wiatr i wysoka wilgotność powietrza sprawiają, że odczuwalna temperatura jest nawet dwa razy niższa niż w rzeczywistości. W wietrzne, wilgotne i mroźne dni lepiej jest zrezygnować z treningu, gdyż wdychanie bardzo zimnego powietrza może doprowadzić do pęknięcia pęcherzyków płucnych. Jeżeli jest mroźnie, lecz bezwietrznie i sucho, można ćwiczyć na świeżym powietrzu przez 45-60 minut bez szkody dla organizmu.
Jak się ubrać na zimowy trening?
Jednym z najważniejszych elementów zimowego stroju do ćwiczeń na świeżym powietrzu jest bluza. Może to być bluza Pitbull, która jest wykonana z naturalnych włókien, któreodprowadzają wilgoć z ciała i nie dopuszczają do nadmiernego wychłodzenia organizmu. Bluza posiada ściągacze, dzięki którym zimne powietrze nie przedostaje się pod ubranie i nie powoduje uczucia dyskomfortu. Strój jest wyposażony również w kaptur, który z powodzeniem może zastąpić czapkę lub stanowić dodatkową ochronę głowy w najzimniejsze dni.
Ważne jest zadbanie o to, by pozostałe elementy stroju, czyli koszulki, spodnie i skarpety, posiadały – podobnie jak bluza – właściwości odprowadzające wilgoć. Na stopy warto ubrać natomiast długie, narciarskie skarpety, które chronią ścięgna Achillesa i stawy skokowe.Dzięki skarpetom ściągna i stawy są zabezpieczone przed wychłodzeniem i związanym z tym wytrącaniem się kwasu moczowego, odpowiedzialnego za powstawanie stanów zapalnych i bóli reumatycznych.